| lettuceax a întrebat:

Buna ziua TPU.

Ieri cam pe la ora 3-4 m-am intepat putin adanc intr-un cui ruginit, am dat cu betadina gen am curatat locul si azi la 10-11 am facut vaccin antitetanos, acesta trebuia dinainte sa fie facut? Aseara am avut si un carcel la picior care a tinut 1 minut si m-a durut foarte tare. Credeti ca am facut vaccinul prea tarziu? Sau trebuia inainte sa ma intep in cui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

"Trebuia inainte sa ma intep in cui?" Chiar trebuia sa te intepi happy?
Stai linistit, ai procedat corect. Nu stiu daca un medic ar fi putut face mai mult. Chiar daca ai luat vaccinul cam tirziu, ideal era sa il fi lua pana seara.
Carcelul e probabil din alta cauza. Ca sa stii, la tetanos, apare o banda rosie de-a lungul piciorului, se umfla, si doare tot piciorul. Cam asa se manifesta tetanosul. Dar chiar si atunci, daca se ia vaccinul in timp util, suns sanse mari de scapare.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ești ok, fii linistit

| lettuceax explică (pentru sierra1):

Nu stiu daca trebuie sa fiu linistit. am citit multe chestii despre tetanos si se poate si murii de la el, ideea e ca, avand in vedere ca am 15 aproape 16 ani si vaccinul l am facut la 14 ani dtp sau cv de genu, contine si pentru tetanos si nu ar trebui sa am vreo problema cu asta, ideea e de durerile de muschi, cei de spate, de pe umarul pe care am favut vaccinarea adica tot muschiul mainii si cei abdominali, dupa cum am zis, am facut vaccinarea dupa ce m-am intepat in cui, si din cate am si citit aveam la dispozitie 48 de ore sa fac vaccinul dupa ce m-am intepat, eu facand ul dupa 10-11 ore, poate o fii niste reactii adverse de la vaccin sau chiar am fost infectat cu tetanos. nici nu stiu ce sa mai cred

| cfrtobias a răspuns:

Pai e umflat sau ceva acum? in afara de urma

| lettuceax explică (pentru cfrtobias):

Daca te referi la plaga, da, e umflata, am fost la doctor si mi-a pansat o + a dexinfectat o, ideea e ca acum ma ia cu dureri de muschi., cei de la spate abdominali si umarul de pe care am facut vaccinarea.