| anonim_4396 a întrebat:

Ieri mi-a intrat in picior un cui ruginit. Am curatat rana cu apa oxigenata si rivanol si dupa o ora am facut antitetanos. Azi m-am trezit ca si cum as fi fost racit (ma refer ca sunt "moale"). De asemenea am facut si febra 38. De mentionat ca am luat si antibiotic - doxicilina.
Am citit pe internet si am vazut ca febra si starea sunt reactii adverse ale vaccinului. Vreau sa stiu daca febra este de la infectie sau din cauza vaccinului. In caz ca e din cauza vaccinului cand ma voi simti ok?
PS. Locul intepat s-a umflat doar putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi reactie post-vaccinala. Doxiciclina nu e foarte buna pentru o plaga, nu stiu cine ti-a recomandat-o. Eu as fi ales alt antibiotic. In fine, daca este reactie postvaccinala ar trebui sa se amelioreze semnificativ in 48 de ore de la vaccin.

| fabiola a răspuns:

Este reactia vaccinului, tine rivanol pe intepatura!

| fabiola a răspuns:

Poti lua un panadol si pentru siguranta intreaba si medicul!