Întrebare recomandată | Daughter a întrebat:

Buna ziua tuturor! Am o problema. Recent mi-am facut analize la sange si mi-a iesit colesterolul cam mare pentru varsta mea. (am 15 ani si 3 luni). Stiti vreun regim bun, eficient care sa ma ajute sa scada colesterolul? ( Daca este necesar sa stiti, am 57 de kilograme si 165, 5 cm)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Jos prajelile, grasimile saturate si/sau hidrogenate, sus grasimile nesaturate. Asta pe scurt, daca vrei detalii, maine (ma grabesc si eu sa plec acasa). laughing

| BiuL a răspuns:

Cere regim unui medic, nu te lua dupa sfaturile "specialistilor" de pe TPU.

| giony54 a răspuns:

Iti recomand un tratament naturist special pentru colesterol si nu are efcte sewcundare, Cholestone 3/zi si se pot comanda aici http://www.mypurnutrition.com/products/.

| ℓανιηια a răspuns:

Incearca semintele de in macinate in iaurt dimineata.Scad colesterolul si sunt si bune. Si incearca sa reduci grasimile rele si totul va fi bine!

| Greenscarf26 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cred ca ar trebui sa nu mai mananci junk food daca mananci si sa consumi mai multe fructe si legume happy

| r3flexe a răspuns:

Simplu nu mai manca ca o vaca.

| Daughter explică (pentru r3flexe):

Esti jalnic.

| r3flexe a răspuns (pentru r3flexe):

Aoleu sunt jalnic cum sunt jalnic daca bagi in tine ca nebuna si mananci toate prostiile te mai si intrebi de ce ai colesterorul ridicat tu esti jalnica ca poti manca asemenea prostii (junk food) mananca si tu mai sanatos si nu o sa iti mai zic ca o sa mananci ca o vaca

| Daughter explică (pentru r3flexe):

Dar nu mananc prostii /junk food. Mananc normal de 3 ori pe zi mancare gatita. Pana in ora 17:30. Nu poti vorbi frumos fara sa jignesti omul? De unde stii ca bag in mine ca nebuna? Ar fi trebuit sa fiu obeza daca as fi bagat in mine ca nebuna. Controleazati vocabularul, nu traiesti intr-o jungla.

| r3flexe a răspuns (pentru Daughter):

Nu am zis niciodata ca bagi in tine ca nebuna ci ca mananci ca o vaca daca nu stii cum mananca vacile informeaza-te laughing Teai gandit vreodata ca poate mancarea pe care o gatesti este mancare grasa? sau plina de chimicale si unii oameni nu se ingrasa nici cand baga in ei ca porci dar tu nu bagi ca un porc ci ca o vaca e o mare diferenta happy deci mai bine neai spune ce mancare gatita mananci ca sa ne putem da cu parerea si daca ai vrea sa ai colesterolul mai scazut iti recomand sa te faci vegetariana si sa mananci ca vacile happy

| andreilittle a răspuns:

big grin pai aici trebuie ca sa mananci numai mancare sanatoasa dau exemplu:
fructe, legume si incearca ca sa alergi in fiecare zi cate 1 km pe zi asta te va ajuta. Sper ca ti-am fost de ajutor

| Laurica200 a răspuns:

Eu din potriva, am 14 ani, 1.60 si 36 kg!