| zharmas a întrebat:

Salut, am facut niste analize iar colesterolul mi-a iesit 71, este normal asa? Am 15 ani si am tinut si o dieta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pare in regula!
citeste aici : https://www.medlife.ro/......-aiba.html

| Raven a răspuns:

LDL sau HDL? Colesterolul așa zis rău ori cel bun? Ori e colesterolul total?
LDL trebuie să aibă o valoare între 70 – 100 mg/dl
HDL- 40-160 mg/dl,
Un colesterol total sub valoarea de 200 mg/dl e considerat ideal.
În principiu, dacă pe rezultatele analizelor nu-ți apare nicio valoare încercuită, în chenar, subliniată ori scoasă în evidență în orice alt mod (ori nu există săgeți îndreptate în sus ori în jos în dreptul valorilor), înseamnă că valoarea respectivă e normală. Însă orice rezultat al unor analize trebuie prezentat medicului de familie, acesta cunoaște cel mai bine istoricul medical al pacientului și știe ce să recomande.