| anonim_4396 a întrebat:

Uneori cand incerc sa urinez ( de obicei cand nu am ce sa urinez, mai exact cand incerc sa trag un "vant " ) simt o durere deasupra vezicii urinare. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Probabil ca nu dar daca mai stai mult cine stie. aNu te mai speria si fugi la doctor ca lumea se opereaza de cancere la colon si scapa dar un cancer de prostata sau de pancreas nu mai se trateaza in stadiu avansat. Oricum nu te speria si fa analizele alea ca poate sa fie si pietre la rinichi si nisip afla ce ai intai si dupa vezi ce faci la recomandarea medicilor

18 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Toate problemele, toate bolile de pe lume, vad ca tu le ai. E a nu stiu cata intrebare de acest fel. Desi eu cred ca esti bolnav inchipuit, du-te, totusi, la doctor dupa Craciun. Lasa TPU-ul si fa-ti niste analize care sa-ti confirme sau sa-ti infirme banuielile. Aa si sa nu uit, ai, totusi, in vedere, sa mergi si la un psihiatru.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai nisip sau piatră la rinichi, bea multe lichide sa spele rinichii si ceaiuri sa dizolvi piatra sau pietrele.Te fortezi cu trasul băsinilor si simti dureri.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu nu prea beau deloc lichide, acum incep sa beau.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cauza asta ai dureri, vezi ca poti face blocaj renal, trebuie sa bei 2 litri de apă pe zi, nu te juca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau băiat? ce vârstă ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

15 ani, baiat

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Fa un control in care sa vada si pancreasul in ce forma este si eventual sa nu fie inflamatia de la cistita. Fuguta la doctor nu-ti fie rusine ca au vazut ei destule

| anonim_4396 explică (pentru CatalinVictor1985):

Ce ar putea avea pancreasul?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu pe cineva care se plangea tot la fel cu gazele(vanturile) si cu urinarea. I-a gasit ceva la pancreas nu stiu ce la sucul pancreasului dar parerea mea este ca in afara de analize la rinichi pentru inflamatia care o are sa nu fie cistita. Oricum la faza cu gazele trebuie consultat si pancreasul si prostata pe langa rinichi

| CatalinVictor1985 a răspuns:

S-a iei masuri din timp ca durerea la eliminarea gazelor nu vine de la rinichi doar in cazul in care nu prea bei apa si este destul de urata treaba asta forzeti organele. Lichidele mentin corpul omenesc cu tot cu organe in viata opel

| anonim_4396 explică (pentru CatalinVictor1985):

Nu prea beau apa, dar stiu persoane care tot la fel, nu beau apa deloc dar nu au probleme mele. eu am si dermatita atopica, si pe exterior arat ca o soparla =]]

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te fac sa intelegi. Organele, tesuturile, pielea orgamismului uman etc toate sunt intretinute de apa chiar si in dinti exista apa. Daca tu nu bei apa 2 litri pe zi iar vara si mai multa apa organele nu functioneaza cum trebuie ele in loc sa aiba apa ele se usuca sa zic asa si nu mai functioneaza corect. Apa este buna nu conteaza ca ai dermatita atopica am citit acum si nu e contagioasa dar tu trebuie sa bei 2 litri apa pe zi plus o cana de ceai sau lapte la alegere. Oricum apa mai iei si din fructe sau mancarea pe care o mananci supe, ciorbe, alte mancaruri gatite dar rinichii functioneaza normal cu lichide cat trebuie sa fie suficient ca organismul sa-si traga apa indeajuns. Sunt oameni care beau de la 4 litri de apa in sus pe zi si au pietre la rinichi asta ca abuzeaza de sare si de apa minerala ori altele. Eu il stiu pe tata care de tanar ii placea berea si are de cativa ani pietre si nisip la rinichi iar cu ceaiuri mai elimina din cand in cand din ele dar tu nu mai evita lichidele pentru ca iti pui singur viata in pericol. Si vederea si auzul si tot daca nu bei lichide. Fa niste analize medicale si spune-le tot ce te doare si ca nu bei apa Succes si insanatosire rapida

| anonim_4396 explică (pentru CatalinVictor1985):

Multumesc. Acum am baut destul de multa apa intr-un timp foarte scurt, si cand am fost la wc, am urinat mult, culoarea ei fiind alba, dupa ce am intrat la dus ( adica dupa un minut ) iar am urinat mult, si pe timpul dusului am mai urinat de cateva ori. E in regula? Si apropo, eu mai am o problema, sunt constipat tot timpul, iar dupa scaun am o umflatura langa anus care nu ma deranjeaza. uneori sunt constipat foarte tare si dupa am diaree, urmand iar sa fiu constipat.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bea apa dar nu abuza de ea bea normal ai timp atatea ore pe zi. Un pahar acum un pahar mai tarziu si pana te bagi la somn sa fie vreo opt pahare de 200 ml sau 250. SI constipatia tot de la chestia asta vine ca si in rahat este apa destula iar daca tu nu prea bei apa rahatul ala nu mai e moale si automat te constipa. Mai bea si tu cate un ceai de crusin zilnic. Pui un pliculet de ceai la 250 ml si il fierbi 5 minute vezi tu acolo cand il faci timp de o luna nu e deloc scump acel ceai. E bun acel ceai are gust de lemn dar mai inmoaie pe acolo si imbunatateste digestia. Si cum spuneam ajungi la vorba mea cu pancreasul. Imi spunea prietenul asta al meu ca avea scaun cateodata si in stanga chiar la el simtea acumulare de gaze si la cateva ore dupa scaun reusea sa elibereze gaze si scapa si de acumularea aceea din dreptul pancreasului. De asta ti-am spus atunci si de pancreas. Iar umflatura aia care o ai poate fi de la hemoroizi sau chiar de la prostata ca si aia se inflameaza cand o fortezi ca sa faci treaba mare. Toate astea trebuie sa le verifice un doctor si cu rinichii si cu vezica urinara si pancreasul si cu prostata. Si nu bea apa multa de totodata bea normal cam un pahar la doua ore de 200 - 250 ml. Plus ceva fructe un ceai sau un pahar de lapte zilnic si cu mancarea gatita de care spuneam mai sus iti vei rezolva problemele dar prima oara medicul si dupa vei vedea ce spune si el pe langa apa ce ai mai avea nevoie

| anonim_4396 explică (pentru CatalinVictor1985):

Dar e ceva grav? :/

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa faci un cancer la prostata sau la pancreas poate fi extrem de rau dar trebuie sa te duci la un spital pentru analize nu poti sta asa. Cu cat mai repede cu atat creste sansa sa te faci bine. Si orice ai avea trebuie sa faci in asa fel ca in comentariile mele. Apa e apa curata si pe dinauntru si pe dinafara si hidrateaza organismul

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si renunta la cacao daca ai obiceiul sa mananci ciocolata ca aia constipa la unele dulciuri ori sare multa mezeluri si orice constipa omul. Mananca mancare gatita mai multa decat mancare rece. Mancare rece mai mult vara cu legume.

| anonim_4396 explică (pentru CatalinVictor1985):

Pai pot avea cancer?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca nu dar daca mai stai mult cine stie. aNu te mai speria si fugi la doctor ca lumea se opereaza de cancere la colon si scapa dar un cancer de prostata sau de pancreas nu mai se trateaza in stadiu avansat. Oricum nu te speria si fa analizele alea ca poate sa fie si pietre la rinichi si nisip afla ce ai intai si dupa vezi ce faci la recomandarea medicilor