| Iony_5207 a întrebat:

tuturor! De vineri seara m-am "pricopsit" cu o raceala foarte urata. Vineri noapte am avut febra de aprox. 38 de grade, iar sambata am avut in jur de 37. Am avut dureri musculare, frisoane, dureri de cap si senzatie de tuse. Aseara ma simteam mult mai bine. Azi, cand m-am trezit, ma durea ingrozitor de tare in gat. Nu puteam inghiti si nici vorbii. Acum, imi lacrimeaza ochii, gatul ma doare mai putin, dar tot nu pot vorbi si ma "incearca" o "mica" febra.
Tin sa precizez ca am luat Modafen (pentru febra si dureri musculare), Augumentin si Sirop de muguri de pin (pentru tuse) si Strepsils (pentru gat) + multe ceaiuri cu lamaie si miere.
Alte idei mai aveti (in afara de clasicul du-te la un doctor, pentru ca azi si maine e inchis)? Va rog frumos, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| allthegoodnamesaregone a răspuns:

Stiu cum e, si eu trec dintr-o raceala intr-alta mai ales in perioada asta. Ai spus ca iei Augmentin, care e un antibiotic si ar trebui sa iti treaca receala in 2-3 zile. Eu acum 2 zile am terminat un tratament de 8 zile cu Augmentin si Eurespal ( am avut aceleasi simptome ca tine) si raceala mi-a trecut in mare parte dupa 3 zile de administrare, doar ca eu am stat in casa pe tot parcusrsul tratamentului. Dupa parerea mea, alte medicamente nu mai lua. Daca continui sa bei ceaiuri cu miere si lamaie si sa stai la caldura, iti va trece. happy In caz ca faci febra asa cum ai zis, in jur de 37, 38 de grade, poti sa iti faci comprese cu otet la picioare( va mirosi cam urat, dar crede-ma, functioneaza) iar in cazul durerilor de gat, incearca sa faci gargara cu apa si sare. happy Scuze ca am scris asa mult, dar sper sa te ajute. Succes!

2 răspunsuri:
| Anonima_2658 a răspuns:

thinking--> si inca nu ti-a trecut?
-pai in primul rand incearca sa nu iesi din casa, acum cum e frig imediat te ia si mai tare.
-ia un sirop.parca plantusin ceva de genul, e de la farest, eu am dat fix 10 lei pe el si precizes ca e mult si e f. bun pentru ca e din plante naturale,etc.
-bea multe lichide,ceaiuri cu lamaine,adica continua cu elehee hee
-si inca ceva,tine`ti pshihicu tare,daca esti asa,vai ce racit/a sunt nu te va ajuta,deloc-ce ma face pe mine o racela? din asteahee hee
-si mergi la farmacie si spune`i farmacistei simptomele,poate are ceva pentru. "mica" ta febra.
-ia un ACC daca zici ca cu modafen nu merge

si te rog sa imi promiti ca dupa vindecare, iei vitamina C-si mananci fructe si legume waiting--> intareste`ti sitemul imunitar.

si totusi, incearca sa mergi la doctor poate ai AH1N1. mai stii?-oricum decat sa iei medicamente asa aiurea...

Sper ca ti-am fost de ajutor

si insanatosire gravnicawinking

:*

| Iony_5207 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri! Sanatate multa! >big grin