| Iony_5207 a întrebat:

tuturor! De vineri seara m-am "pricopsit" cu o raceala foarte urata. Vineri noapte am avut febra de aprox. 38 de grade, iar sambata am avut in jur de 37. Am avut dureri musculare, frisoane, dureri de cap si senzatie de tuse. Aseara ma simteam mult mai bine. Azi, cand m-am trezit, ma durea ingrozitor de tare in gat. Nu puteam inghiti si nici vorbii. Acum, imi lacrimeaza ochii, gatul ma doare mai putin, dar tot nu pot vorbi si ma "incearca" o "mica" febra.

Tin sa precizez ca am luat Modafen (pentru febra si dureri musculare), Augumentin si Sirop de muguri de pin (pentru tuse) si Strepsils (pentru gat) + multe ceaiuri cu lamaie si miere.

Alte idei mai aveti (in afara de clasicul du-te la un doctor, pentru ca azi si maine e inchis)? Va rog frumos, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Este o răceală chiar gravă, o pot numi din start gripă.
Ce ai luat tu este foarte bine dar lipsește o pastilă foarte importantă. Trebuie să iei de 3 ori pe zi,parasinus care este foarte bun la răceală.
Este un sirop foarte bun de la Hipocrate de răceală și gripă, iar acesta îți crește și imunitatea(am luat eu și a avut rezultate foarte bune).
Trebuie să bei foarte multe ceaiuri, mai multe de 3 pe zi și să mănânci cât mai multe fructe și legume pentru creșterea imunității.
Pentru durerile musculare este o cremă(Puterea Ursului) care se aplică în locul dureros, iar după 2 minute de la aplicare începe să înțepe,adică să își facă efectul. Este foarte bună crema. Am avut și eu dureri groaznice musculare dar și de coloană și mi-a trecut repede cu acestă cremă. Nu trebuie masat când aplici crema, ea actionează singură.
Dacă nu vrei să te dai cu cremă, ia pastila saridon N200 care este foarte bun.

Sper că te-am ajutat!
Sănătate multă!
Numai bine!

3 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Ceaiuri.Tei,musetel...thinking

| cici a răspuns:

Eu iti spun ce am facut.in primul rand am luat parasinus care este nemaipomenit si am mancat visine din compot ce contine multa vit.c, am baut ceai cu catina si macese.la fel aveam usturimi in gat nas infundat, imi lacrimau ochii si stranutam.eu nu am facut febra.probabil ca luasem parasinus si am mai macat kiwi. sper sa te ajute

| Iony_5207 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri! Am dat fund si voturi :X
Multa sanatate si voua! >big grin