| ioana1974 a întrebat:

Va rog mult, daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea unui chiuretaj biopsic: cheaguri, mucus, fragmente de endometru cu glande tubulare si tirbusonate tapetate de epiteliu uni si pseudostratificat cu nuclei bazali si intermediari, corion lax cu sufuziuni hematice.

Va multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezultatul nu e foarte sugestiv, poate ca fragmentele de mucoasa uterina au fost foarte mici. Nu sunt semne de cancer, dar totusi endometrul tau sufera, probabil din cauza ca ai un dezechilibru hormonal care are efecte negative asupra lui. S-ar putea ca acest dezechilibru hormonal sa te faca sa sangerezi mult si, daca nu-l rezolvi, in timp, ar putea sa-ti afecteze grav mucoasa uterina, pana chiar la cancer. In acest moment nu ai cancer sau leziuni pre-canceroase.

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este sa iti intrebi medicul ginecolog, el este singurul in masura sa iti spuna ceea ce a scris in foaia de observatie, asteapta totusi rezultatul, parerea mea este ca ar fi o excrescenta dar nu iti pot spune exact de ce natura poate fi, de asta iti spun sa mergi la medicul ginecolog si sa vezi ce este mai exact.Sanatate multa iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri si dereglari de ciclu Cretisoara.(Ceai sau picaturi)