| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, va rog sa ma ajutati, am 25 de ani 1.80 si oscilez intre 58-59 de kg. Mentionez ca ma simt obosit in ultima vreme, analizele au iesit bine dar mi s-a recomandat sa mai iau cateva kg, ce sa fac? Sunt destul de activ imi place sa ma plimb destul de mult, mananc cam orice am vreo 2 mese pe zi (in jur de 200-300 de grame pe masa in general) si intre ele cate un fruct insa nu reusesc sa iau in greutate, cum sa fac sa ajung macar pana la 64, 65? Mentionez ca totul a inceput de cand aveam 85 de kg, atunci imi doream sa slabesc din cauza fizicului neatragator, beam foarte multa cola si dulciuri, bine ca nu m-am imbolnavit, iar acum nu mai stiu cum sa pun la loc, multumesc. as dori sa imi raspunda persoane care se pricep cat se cat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Dacă ții la sănătatea ta te rog apelează la un nutriționist, slăbitul este la fel de dificil precum este luatul în greutate și sunt multe aspecte de care trebuie să ții cont. Un nutriționist bun te va ajuta să adopți obiceiuri alimentare sănătoase și mai ales te va ajuta să îți atingi obiectivul într-un mod care nu îți va pune în pericol sănătatea spre deosebire de răspunsurile persoanelor de pe TPU care poate nu au în spate cunoștințe solide cu privire la nutriție. Numai bine!

| Dvi2002 a răspuns:

Daca ai avut 80, ar trebui sa iei la loc usor...

| rhdjskdjjcjfjdjx a răspuns:

Salut. nu iti recomand sa bei colalaughing sunt fost consumator de cola si 5 L pe zi pana intr o zi cand m-am simtit extrem de rau din cauza la modul meu de viata. munca pe calculator noaptea. pana dimineata. zile nedormite. nu mancam sanatos., eu am 1.80 90kg fac sport. mentionez ca am fost in cazul tau oboseala si alea stiu cum e. iti recomand Sa dormi. si pe la 10 seara asa. doar dormi. Incearca sa nu te stresezi sa faci ce iti place sa iesi pe afara. Am folosit Magneziu.(magnerot) Vitamina D. magneziu ajuta la oboseala stress etc vitamina D ajuta la Protejeaza si celulele impotriva stresului. deci ce trebuie da faci? +- sa dormi destul de mult +-fara.stres sa te suprasoliciti la maxim © elimina sucurile. bea apa sau sucuri naturale. Iti recomand sa nu incepi sa te.stresezi o sa ajungi in alte chestii mai naspa cum am.patit eu. Pt a pune pe tine ceva incearca sa mananci.mai mult. surplus caloric. Incearca vitamine de tot felul incearca sa faci si sport automat cand epuizezi corpu, el iti cere mancare. Succes.

| rhdjskdjjcjfjdjx a răspuns:

Crede ma pretuieste ti sanatatea. nimeni nu o face daca tu nu o faci. incearca sa vezi apoi ce bine o sa te simti. controleaza ti corpul