| CatrinaAndreea a întrebat:

Am si eu o problema la care as dori sa primesc un raspuns.De obicei am un ciclu menstrual regulat.De aceasta data insa acesta mi-a intarziat timp de 5 zile.In a 4 a zi de intarziere (adica azi)am observat o scurgere maronie.Toate contactele sexuale au fost protejate(cu prezervativ).Am dureri ca cele dinaintea menstruatiei dar aceasta intarzie sa apara.In ultima perioada am fost racita dar nu am urmat un tratament care se poata duce la o dereglare a ciclului.Sunt foarte ingrijorata si as vrea sa stiu despre ce ar putea fi vorba.Am facut si un test de sarcina azi si a iesit negativ. Scurgerea maronie a avut loc dupa ce am facut testul. Poate sa fie vorba de sarcina?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, testul de sarcina a fost facut cu multa vreme inainte de termenul corect, deci, este irelevant testul, posibil chiar sa fii insarcinata.
Un test corect de sarcina se face dupa 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual, sau DUPA 7-10 zile de la intarziere.

| iar99Teo a răspuns:

In prima faza poate fi si din cauza racelii sau dereglarile mai pot aparea si din cauza climei(caldura excesiva, frig, schimbare mediu etc). Nu e cazul sa te sperii dupa cateva zile mai ales daca testul de sarcina a iesit negativ. Stai la caldura si mai asteapta cateva zile urmarind atent ca starea de sanatate sa nu se agraveze. Scurgerea maro poate fi un inceput de ciclu insa nu e abundent din cauza racelii care afecteaza tot organismul. Urmareste atent simptomele daca starea de sanatate se agraveaza mergi de urgenta si consulta un medic. Nu e cazul sa te sperii dar nici sa ignori situatia. Multa sanatate!