| Sawarekh a întrebat:

Buna ziua, vad ca toti cerem pareri despre doctori Chirurgi.

Insa, am o intrebare: Doctorul anestezist conteaza? Intreb asta, fiindca, eu am gasit sa ma operez la un doctor apreciat, dar daca anestezistul nu e profesionist?

Am tot auzit cazuri in care anestezia nu a prins...si a trebuit facut anestezie generala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cazurile de care vorbesti sunt foarte rare. Si anestezistul ca si chirurgul au invatat ani de zile la facultate, pentru a ajunge sa profeseze. Asa ca stai linistit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anestezia ca si chirurgia sunt niste ramuri foarte complexe ale medicinii si nu ajunge oricine acolo. Sunt ani de studiu si experienta in spate pentru un anestezist sa ajunga sa ia decizii de unul singur.

Cu toate astea anestezistul are o munca ceva mai standardizata decat chirurgul, el administreaza medicamentele standard in majoritatea cazurilor, masoara semnele vitale samd... pe cand chirurgul are o munca diferita la fiecare taietura de aia se vb mai mult de ei.

| relian a răspuns:

Doctorii apreciati, lucreaza cu anestezisti buni, altfel nu ar mai fi apreciati.
Cel care te opereaza isi aduce echipa, nu alegi tu anestezistu, asa ca ala sa fie apreciat, trebuie sa aiba o echipa buna.Doctorii se cunosc intre ei, asa cum iti cunost si tu amicii, prietenii, etc.

| Anna120220 a răspuns:

Nu iti face griji, doctorii, inclusiv anestezistii stiu ce doza sa iti administreze incat sa fie bine pentru tine si sa nu te trezesti pe durata procedurii. Fiecare om e diferit, ce se aplica la un om nu se aplica si la celalalt, totul depinde de o multime de factori, inclusiv de varsta.
Doctorul tau, inclusiv anestezistul, stiu care e doza si tratamentul potrivit pentru tine incat totul sa decurga bine si fara nicio problema.
Nu te stresa, pana si anestezistul e profesionist in ceea ce face, nu isi poate risca meseria, poate sa fie dat in judecata si atunci pentru el ar fi cel mai rau. Iar, daca va fi nevoie, in timpul procedurii, se poate sa iti mai administreze o mica doza de anestezic.
Totul o sa fie bine, nu iti face griji!

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu, multa sanatate iti doresc!