| Andreea92T a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare. In urma cu cateva zile am facut un set de analize pentru glanda tiroida printre care si tsh Iar rezultatul este 3, 3678 in dreptul intervalului de referinta scrie sarcina: trimestrul 1, trimestrul 2, trimestrul 3. Intrebarea mea este de ce apare sarcina? Oare sunt insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru ca valorile normale ale tsh-ului difera in caz ca esti insarcinata si in ce luna esti insarcinata. Nu inseamna ca esti, dar in caz ca era sa stii care sunt valorile normale pentru starea ta actuala. Sa nu crezi ca esti bolnava si de fapt modificarea sa fie din cauza sarcinii sau invers. Tsh-ul nu iti poate spune daca esti insarcianta sau nu. Un test de sarcina sau un test al HCG-ului sanguin iti spune daca esti sau nu, nimic altceva.

| Andreea92T explică (pentru CuriousStuff):

Mulțumesc tare mult pentru răspuns! Dar daca se poate imi puteți da un sfat legat de nivelul testosteronului care este putin mărit 2, 13 in loc de 1, 96 valoarea maxima?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreea92T):

Ai si simptome asociate cu cresterea testosteronului? Adica par mai mult si pe unde nu ar trebui sa creasca la o femeie, cicluri intarziate foarte mult sau chiar amenoree (lipsa lor)? Daca nu, valoarea nu e cu mult modificata, daca ai si simptome asociate unei valori crescute a testosteronului e cazul sa mergi la un medic endocrinolog, daca nu, poti sa-mi mai repeti odata peste o luna doar testosteronul si sa vezi cum iese, daca iese tot mare poti sa mergi la medic sa iti dea un sfat, daca iese normal poti sa stai linistita.
Valoarea crescuta a testosteronului poate sa se asocieze si cu alimentatia, daca ai mancat carne de la un animal care putea fi injectat cu testosteron sau steroizi (carne de vita din comert, de exemplu) e posibil ca aceasta mica crestere sa fie pe seama consumului de carne.

| Andreea92T explică (pentru CuriousStuff):

Tocmai ca menstruația este in jur de 21 zile lunar urmate de dureri foarte mari, am fost la un medic endocrinolog care mi-a recomandat sa fac un set de analize.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreea92T):

Pai fa analizele recomandate de endocrinolog si mergi la el sa vezi ce zice. El iti stie tot istoricul si e mult mai capabil sa iti spuna daca e cazul sa te ingrijorezi sau nu.