| osbornwayyy a întrebat:

Buna!

Vin aici cu o intrebare deoarece momentan nu am de unde afla un raspuns clar și sunt putin neliniștită.
Am facut un set de analize BTS, iar la o anumita infectie scrie pozitiv, iar langa acest cuvant mai scrie nedetectabil. Iar undeva in jos este specifica fraza: in afara intervalului de referinta. Am citit ca acest termen se referea ca nu inseamna ca esti într-adevăr bolnav. Intrebarea mea e, inseamna ca sunt sau nu pozitiva?
Mai exact este vorba despre infecția Mycoplasma genitalium.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mycoplasma genitalium este o infecție cu transmitere sexuală, iar bacteria este foarte strâns legată de M. pneumoniae. Mycoplasma genitalium este puternic asociată cu uretrita acută non-gonococică atât la bărbați, cât și la femei.

https://www.romedic.ro/infectia-cu-mycoplasma-genitalium

| osbornwayyy explică (pentru Violleta2022):

Multumesc, dar deja am răscolit internetul. Atat site-uri in română cat și in engleză. Stiu ce este infecția asta, ma interesa altceva

| Violleta2022 a răspuns:

"Intrebarea mea e, inseamna ca sunt sau nu pozitiva?"

La intrebarea daca esti sau nu pozitiva, nu-ti putem spune noi, ca nu avem testul de laborator in fata, fiindca numai acolo poti vedea daca este marcat ceva pozitiv sau in dreptul carei analize scrie ca-i pozitiv.

| osbornwayyy explică (pentru Violleta2022):

Am scris in intrebare ca e vorba de Mycoplasma, iar langa pozitiv scrie nedetectabil