| almaz a întrebat:

Bună ziua. Vreau sa merg in afara țării pentru o intervenție chirurgicală. Am sa lipsesc de la muncă aproximativ 4 săptămâni. Cum pot să-mi deschid concediu medical ca sa beneficiez in continuare de salariu? Cine cunoaște cum se procedează in aceasta situație rog frumos sa ma ghidați. Vă mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul medical il obtii de la medicul specialist de la care primesti si trimiterea.

| almaz explică (pentru Ioandelasal):

Vă mulțumesc pentru răspuns. Țin să mă repet, medicul chirurg nu este din România, el nu lucrează cu casa de asigurări din România, respectiv este lipsit de logică ca un doctor de peste hotare sa dea concedii pentru alta țară. Totuși sper ca este cineva in acest grup care cunoaște puțin legislațiile și poate să-mi ofere un răspuns. Va doresc o seară liniștită.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti, decat daca te operezi aici in Romania.