| AnaMaria2103 a întrebat:

Bună! Noul angajator poate vedea unde ai lucrat in ultimele 6? Ca situatie specifica, nu am trecut in CV ultimul loc de munca la care am stat doar 4 luni. Pot aduce de la penultimul lichidările pentru un eventual concediu medical. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți, nu te cauta nimeni. Eu am mințit ca ultimul contract l-am avut în 2017 și în rest muncind pe cont propriu. De acolo am o foaie de lichidare și pot sa ma justific. Deși am mai fost angajat, însă neînțelegeri cu angajatorii și pentru ce sa fac o aiureală de CV cu o luna jumătate am muncit acolo, apoi în partea cealaltă și tot asa. Voi părea în ochii lor un fel de cangur căruia ii place sa sară dintr-un job la altul. Însă angajatorii care nu sunt serioși? Angajatorii care își bat joc? Singurii care vor afla câte locuri de munca am avut în realitate vor fi cei de la casa de pensii când voi depune dosarul. Dacă mai apuc pensia. În rest angajatorii, mi-e cam scârbă de ei. Am început sa mint și eu pentru ca și angajatorii sunt niște nesimțiți.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poate pentru ca datele tale ca angajat sunt trecute în revisal în interiorul firmei. Odată postate în revisal acestea sunt preluate de către ITM, iar ITM nu oferă nimănui nici o informație. Doar ție, personal, la cerere. Și eu mai mint în CV. În mare parte nu zic ultimele locuri unde am muncit, mai ales acelea unde m-au ținut doar ca să umplu locul și m-au dat afara din N motive pentru că nu i-am plăcut șefului. Foaia de lichidare, dacă o cere... Zici ca o aduci, asta dacă o mai găsești. Sau zici ca nu ți-a dat și trebuie să scoți de la ITM. Și apoi o lași moartă. O vor lăsa și ei.

| AnaMaria2103 explică (pentru anonim_4396):

Super. La asta ma gândeam si eu. Cam aceeași situație cu umplutul locului a fost si la mine, doar ca eu m-am carat singura când am văzut care e treaba. Te intreb... Ca sa nu o las moarta, oare pot sa aduc penultima lichidare, contractul fiind incheiat in iunie?

| AnaMaria2103 explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca nu sunt singura. Mulțumesc mult de răspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaMaria2103):

Poți, nu te cauta nimeni. Eu am mințit ca ultimul contract l-am avut în 2017 și în rest muncind pe cont propriu. De acolo am o foaie de lichidare și pot sa ma justific. Deși am mai fost angajat, însă neînțelegeri cu angajatorii și pentru ce sa fac o aiureală de CV cu o luna jumătate am muncit acolo, apoi în partea cealaltă și tot asa. Voi părea în ochii lor un fel de cangur căruia ii place sa sară dintr-un job la altul. Însă angajatorii care nu sunt serioși? Angajatorii care își bat joc? Singurii care vor afla câte locuri de munca am avut în realitate vor fi cei de la casa de pensii când voi depune dosarul. Dacă mai apuc pensia. În rest angajatorii, mi-e cam scârbă de ei. Am început sa mint și eu pentru ca și angajatorii sunt niște nesimțiți.

| 19flo79 a răspuns:

Ideea este ca trebuie sa-i dai o hartie de lichidare de la ultimul loc de munca si poate afla destul de usor...
Nu prea inteleg de ce nu ai zis care era de fapt ultimul job?

| AnaMaria2103 explică (pentru 19flo79):

Pot sa ii dau de la penultimul, care s-a terminat in iulie? Pentru ca am avut o poziție sub pregătirea mea si in alta industrie decât activasem pana atunci. Si am preferat sa nu imi stric CV-ul doar pentru ca am greșit si am acceptat sa vin acolo pentru mai mulți bani. Era un business nou, am zis ca fac o alegere buna. Dar nu a fost ce ma așteptam.