| alexandrumarcu32 a întrebat:

Zilele viitoare o sa ma duc la un control oftalmologic si as vrea sa aflu si parerea voastra despre lentilele de contact. Am miopie, in 2012 la un ochi aveam -1.50 iar la celalalt -3.00. Sunt cam un stres pentru mine ochelarii, ii curat de o gramada de ori pe zi, si bineinteles ma dezavantajeaza si in ceea ce priveste partea estetica. Sunt riscuri foarte mari la lentilele de contact? Pe care le recomandati, cele zilnice, cele care se schimba la cateva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Roliii a răspuns:

Ai ngrija ca dioptria sa nu fie nici mai mare decat cat ai avea nevoie

| Dienush19 a răspuns:

Buna. De curand m-am hotarat si eu sa port lentile de contact si nu as mai reveni deloc la ochelari. Am fost la un consult oftalmologic, mi-au facut o adaptare de lentile si apoi mi-am comandat lentilele de pe net (de pe conga.ro) ca au preturi mai accesibile. Te sfatuiesc sa mergi si tu la un consult si iti spune oftalmologul ce lentile de contact sunt recomandate pentru tine, plus ca iti explica si cum sa le aplici. E mult mai ok cu lentile.