| Secsitive a întrebat:

Bunăă, am o nelămurire. Am avut problemă cu ovarele, chisturi micropolichistice. Bun, acum o săptămâna am fost la ginecolog și mi-a spus că nu mai am nimic la ovare. Până în prezent am luat timp de 1 an Diane 35. I am spus ca vreau niste anticonceptionale mai slabe, pentru ca Dianele sunt prea tari si eu nu mai am probleme + si pun kg in plus. doi la mana m am umflat ca un pui de la ele. Mi a recomandat Karissa, cutia trebuie sa o cumpar miercuri.Mi e putin frica. oare pot sa trec de la Diane la Karissa? Ma va afecta cu ceva? Help meee puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ceri de la medic un set de analize pentru parametri hormonali.Doar in baza rezultatelor el va sti exact ce iti poate recomanda.Se cunoaste ca anticonceptionalele trateaza formatiunile chistice de la nivelul ovarelor sau a sanilor dar au reacti adverse, pentru ca ele actioneaza exact la nivel hormonal de unde pleaca toata treaba.Luate in exces sau necorespunzator pot produce dezechilibre majore.Cel mai bine este sa te informezi cu tot ceea ce te intereseaza, intreaba medicul si te va lamuri.