| coooooo a întrebat:

Bunaa.Am racit zilele astea,nu foarte rau, doar am dureri mici in gat, dar deodata m-am trezit cu probleme la un ochi.Am ochii destul de mari si unul din ei s-a facut mai mic vizibil si rosu si fac foarte multe urdori la el ...Adoua zi am avut aceeasi problema si la celalalt ochi, deci amandoi sunt rosii, s'au micsorat si practic "imi curg ochii" facand astfel urdori.De la ce poate sa fie? Imi mai trece? in cat timp? va rog ajutor...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Ti se intampla de la curent. Posibil noapte la tine in camera se face curent, ai dormit cu geamul si usa deschisa sau doar geamul.Este bine sa te duci totusi la un medic sa nu fie cumva o infectie oculara si sa se agraveze.Eu folosesc canamicina, o gasesti la orice farmacie si nu este scumpa, este un unguent care se pune direct in ochi, si iti curata ochiul, si de urdori si il si desumfala, am trecut si eu prin asta din cauza curentului, si foloseam canamicina pentru ca am tendinta sa fac acele ulcio-are cred ca asta este termenul, si mi-am pus si cand mi s-au umflat de la curent si mi-a trecut in cateva ore, este bine sa iti pui dimineata si seara, daca ai si dureri de 3 ori pe zi. Sper sa iti fie de folos, si daca se repeta in decurs de cateva zile de cand ti-a trecut este bine totusi sa mergi macar la medicul de faminile daca un doctor specialist.Multa sanate.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rony56 a răspuns:

Du-te urgent la un doctor.
poate ai conjuctivita ( infectie la ochi )