| Ilovedinero a întrebat:

Bunaa.Am mare nevoie de ajutor. Spuneti-mi ce pastile pentru slabit de la farmacie au cel mai vizibil si ( cat de cat) rapid rezultat? Fara raspunsuri cu " nu lua ca sunt prostii si etc"stiu riscurile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu iti spun nu lua, eu iti spun ca ce vrei sa faci este periculos, slabitul nu se face cu pastile.
Te anunt ca am 80 de kg la 1, 74m de la 98-100 kg in pandemie, am facut-o doar din dieta si vointa!
Sunt fost sportiv amator, dar nu prin sport am slabit!
Cand e vorba de slabire RAPID si SANATOS nu coexista!
Ce e rapid nu e sanatos si viceversa!
Pe acest ultim motto sa se faca si slabitul tau, adica lent si sanatos!
Pastilele care chiar fac ceva nu o fac intr-un mod sanatos, deci ar trebui excluse din start!

| Ilovedinero explică (pentru Simpatic):

Frate am proba cantarului inainte de meci in 2 saptamani si n-am timp de slabit lent.Nu am zis ca vreau sa slabesc sanatos, vreau sa slabesc rapid, dupa ma pot ingrasa si dublu dar pana atunci am nevoie rapida caci corpul meu nu mai raspunde la dieta si sport

| Skarr a răspuns (pentru Ilovedinero):

In cazul tau atunci ce am zis eu nu e valabil. Dar tot nu faci nimic cu pastilele.

Situatia ta imi aduce aminte de idolii coreeni care tin diete inainte sa scoata o melodie.
Adica mananca foarte putin, doar salata, unii chiar mai deloc cum ar fi 1-2 banane si un shake proteic sau in cazuri extreme cineva a mancat 5 zile doar gheata. Practic n a mancat nimic. Si a slabit vreo 6 kg.

Poti sa iei vitamine ca sa compensezi pentru lipsa de nutrienti.
Dar le faci pe riscul tau.
Eu am tinut fast si am baut doar apa 3 zile si desi foamea a disparut din ziua 2 eram slabit si mai obosit.
Daca faci asta bea multa apa
Si e important sa nu o faci chiar inainte de meci si sa te duci nemancat pentru ca o sa fi slabit si obosit.

| Simpatic a răspuns:

Ba esti fata ba ai limbaj de interlop 'da' ferentari, am citit acum ca faci kickbox, toata stima, dar ca sportiv oricum trebuie sa ai o dieta adecvata in tot timpul, sporturile de genul asta nu iti dau voie la o viata de exces de niciun fel, nu stiu la ce nivel esti amator/e sau profesinist, in orice caz te chinui cu slabit de asta gen de competitii si chiar si asa nici boxerii nici ceilalti sportivi la care kg definesc categorii nu slabesc sanatos, inteleg conceptul de a slabi in timp foarte scurt pentru competitii dar iti distruge viata.
Imi aduc aminte de o discutie cu un amic care facea box pe vremea aceea de competitie, care spunea ca la un singur antrenament dadea jos 2 kg, imi dau seama cat de mult se muncea! In final nu a meritat nici pentru el nici pentru 99% dintre sportivi care ajung dupa zeci de ani sa se angajeze pe salarii mizere, practic ei facand sport de performanta mai mult ca hobby ceilalti 1% dintre sportivi de mare performanta primind sponsorizari si indemnizatii si cate si mai cate castiguri din competitiile castigate, cu alte cuvinte multi joaca fotbal si se chinuie si doar cativa precum Messi castiga regeste...nu e corect pentru ca sunt o multime care au talent si se dedica chiar mai mult si aici ma refer si la sporturile de contact!
De aceea eu am practicat si box si alte sporturi dar totdeauna amatoricesc fara cantar si competitii unde clar iti vinzi cumva sufletul.
daca mi-a placut un sport l-am facut, dar nu pentru a ma lupta cu altii, cand esti in competitie iti vinzi sufletul ca sa invingi pe ceilalti, adica faci orice, aplici tot felul de smecherii corpului tau, lucruri care mai tarziu te vor costa.
In plus sporturile de contact distrug articulatii...
Sper sa reusesti ceea ce ti-ai propus sau sa deschizi ochii intr-un final, iar daca asta este drumul tau foarte bine mergi inainte!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exisat asemenea pastile, acelea sunt doar suprimare a poftei de mancare, dar efectul lor negativ este sa pui dublu sau triplu greutate, imediat cum nu mai iei pastile.

Nu te saftuesc sa folosesti asemenea pastile, dar recomand cu tarie sa renunti la: paine, cereale, fainoase, dulciuri si alcool, manacand sanatos zilnic cu carne si legume si sa faci 30-60 minute sport/zi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pastile cu praf de putut.

| doctorandus a răspuns:

Eu am slabit de la obez la supraponderal urmand sfatul "mananci cand ti-e foame". Ai grija insa ca cel de la care primisem acest sfat devenise obez morbid, mai multi ani dupa ce mi-a dat acest sfat.

| dullcat a răspuns:

Mai.Tu i-ai zis unui alt utilizator sa lase prostiile cu slabitul, ca o da in bulimie, ca acum sa vad postarea asta. :))

Mai mult de atat, imi amintesc si de : https://www.tpu.ro/......ucru-deci/

Ce s-a intamplat acum? Sper ca nu ai intrat iar in acelasi cerc vicios?

Evident ca raspunsul e nu, nu lua asa ceva. Orice implica slabit rapid implica si pus la loc la fel de rapid, se numeste efectul bumerang. Daca intr-adevar doresti sa slabesti, trebuie sa fie o rutina constanta care sa te ajute sa te mentii.Nu exista solutii magice.

| Ilovedinero explică (pentru dullcat):

Pai. am avut bulimie si asta este o boala de care efectiv nu mai scapi, te tortureaza pana cedezi, darr chestia asta nu ma impiedica sa ii feresc pe altii de aceasta boala.Sincer, dupa parerea mea, in scoli ar trebui vorbite chestiile astea deparece copii de la vasta de 12 ani sunt predispusi in totalitate.Chiar daca acum in scoli din cate stiu se vorbeste despre schimbarile corpului in adolescenta profesorii sar peste acele lectii ceea ce nu este deloc normal. Daca s-ar invata despre bulimie, anorexie, subnutritie, supraponderal si obez eu zic ca s-ar reduce si bully-ul din scoli.In acea intrebare mi-am dat seama ca oamenilor le e rusine sa vorbeasca si sa recunoasca aceste lucruri.Toti vor sa aiba imaginea perfecta si toti vor sa fie tipla dar nimeni nu recunoaste ca oricat de fit ai fi dimineata, seara ai burtica, din aceste cauze cei mai multi copii dezvolta bulimie si eu sunt unul dintre ei.Este o boala crunta, te trezesti dimineata si esti dezgustat de tine, te imbraci larg si avea apoi ai curajul sa te uiti in oglinda, te cantaresti si daca nu iti place ce vezi mergi, bagi un plic de laxative si 2 degete pe gat, cand te prinzi si de schema sa prinzi ceva pe gat in timpul impulsiei ca sa mai ai una fara sa te chinui e si mai funny.Am trecut prin cele mai crunte nopti si de obicei oamenii cu bulimie nu ii recunosti, majoritatea nu sunt anorexici, poarta haine largi si taieturile pe maini de obicei le ascundem cu bandane si hanorace.Nu vreau sa simta nimeni ce am simtit eu si din pacate stiu ca cel putin 7-8 oameni care citesc acest mesaj, cand mananca se intreaba"cate calorii are aceasta inghititura?" Si chestia asta ma doare.Eu am avut noroc totusi ca am dat de iubitul meu care cand am observat ca am taieturi pe maini a facut tot posibilul sa am o relatie stransa cu Dumnezeu si chestia asta m-a ajutat enorm de mult

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista anumite ceaiuri din plante care mai scad din pofta de mancare. Cere ceva sa reduca din pofta de mancare

| Skarr a răspuns:

Cel mai rapid si vizibil efect o au... nu mai manca
Atat de simplu
Nu, nu ma refer sa stai nemancat cu zilele.
Atat timp cat esti intr-un deficit caloric o sa slabesti.
Si nu ma refer la " ah eu mananc putin " dar mananca 3000 calorii.

Daca mai faci si miscare pe langa chiar mai bine. O sa arati si mai bine.

Daca n ai ce face cu banii atunci ia pastile, ceai uri si alte prostii.
Dar nu te ajuta cu nimic pastilele.
Nu o sa slabesti daca tu stai doar pe scaun / in pat si nu mananci ce trebuie.

Asta cu pastilele e sora cu " In ce pot sa Investesc ca sa fac multi bani fara sa fac nimic "
In nimic. Nu exista.
Misca funduletul de pe scaun si fa sport, mananca ce trebuie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Skarr):

Usor de spus greu de facut. Daca toti ar putea sa nu mai manance nu ar fi plina lumea de silfizi? Dar nu e asa simplu, intervin mai multi factori printre care si stresul, mancatul emotional, mancatul compulsiv (bagi ceva in gura si nu te mai poti opri) sau pur si simplu senzatia de foame pe care majoritatea nu o suporta.
Toata lumea stie cum sa slabeasca, nu iti trebuie masterat pentru asta, dar nu toata lumea are vointa

| Skarr a răspuns (pentru Furnicuta000):

Stiu ca e greu dar asta da rezultate.
Nici macar nu trebuie sa stai nemancat ca sa slabesti. Doar sa mananci ce trebuie.
Nu trebuie sa mananci doar salata. Sunt o gramada de moduri de a face chestii bune dar sanatoase si pentru slabit.
Eu am slabit peste 30kg

Daca mananci emotional sau compulsiv, daca bagi in tine si nu poti sa te opresti.
Atunci deja e eating disorder si nu are cine sa te ajute aici.
Pentru astea te duci la nutritionist si terapist.

Si pentru vointa...
Iti trebuie disciplina.
Altfel o sa ramai asa
Daca nici gandul asta nu ti da motivatia sa schimbi ceva n am ce sa fac