| Ilovedinero a întrebat:

Bunaa.Cum as putea sa scap de constipatie fara laxative? Jurr ca nu mai suport.Plang cand nu pot sa fac, plang de nervi si nu mai pot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

La mine functioneaza cafeaua fara zahar!
Dar daca esti copil...
supele, ciorbele, borsurile te ajuta.
Sa stii ca sunt laxactive naturiste, din plante.

| Ilovedinero explică (pentru Fatamuntilor):

Jur ca asta cu cafeau merge cel mai bine

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mancand mai multa fibra, din fructe, mancand supe si ciorbe, hidratandu-te.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți schimbi dieta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Varză acră, kefir, prune uscate.

| Drimmero a răspuns:

Dieta bogata in fibre si nu uita sa te hidratezi cum trebuie, 2 l pe zi si nu vei avea probleme cu constipatia o buna perioada de timp.

| dullcat a răspuns:

Https://www.doc.ro/......onstipatia

https://clinicamed.ro/help/knowledgebase.php?article=19

https://www.sfatulmedicului.ro/......atie_14785

Cumpara in avans de la farmacie sa ai mereu in casa in caz de urgenta.Si mergi la medic daca problema persista.

| haileewatson a răspuns:

Cu o dieta bogata in fibre. Fibrele le gasesti in alimente precum ovaz, mere, prune, seminte chia, fasole, s-a.m.d
Fa-ti in fiecare dimineata o portie de porridge de ovaz cu fructe de padure.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai verde! Eu beau seara si dimineata rup wc'ul. Daca vrei efect in 2 ore garantat, bea 1 L de zeama de varza, o sa scoti si ce ai mancat acum 3 zile : )

| Sistemulxxl a răspuns:

Mananca ciorbe, legume, fructe. Nu mai manca sandwitch-uri, mc donalds.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Mananca zilnic 1 castron de terci de ovaz și în general alimente mai lichide și fa sport SIIIII nu te stresa!

| nevermind1234 a răspuns:

Terci de ovăz sau secară și multe lichide. Mai merg fructele cu semințe mici gen kiwi (foarte eficient), căpșuni, zmeura.

| careestefazafrate a răspuns:

Du-te la medic, nu mai mânca prosti, o perioada încearcă să manaci ciorbă, supă, dacă vrei să scapi de constipație.

| daculliber a răspuns:

Următoarea pare stupidă dar merge. Așează-te pe wc, ia dușul, și fă o clisma.