| Sara2 a întrebat:

Cum scap de constipație? Am 6 zile de când nu merg la baie. În plus în fiecare dimineață mănânc un iaurt acompaniat de o cafea. Ceaiurile laxative au efect? Sau cumpăr degeaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca timp de 5 zile nu ai avut scaun, atunci URGENT sa mergi la medic internist, pentru investigatii!
Este semn ca ai probleme mari la intestine, iar daca mai trec inca 3-4 zile atunci poate doar chirurgical se poate interveni!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceaiul de crusin este bun, cel putin mie mi-a folosit de vreo 2-3 ori cand am fost constipat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dulcolax ai luat? ia doua pastile odata si o sa ai scaun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pui o linguriță de tărâțe în iaurt.
Ceai pentru slăbire Yong Kang. Faci într-o veselie.
Salată înainte de fiecare masă.

| alina2k18 a răspuns:

Bea un pahar de apa pe stomacul gol cand te trezesti si dupa cafea si iaurt.
Las-o mai moale cu carnea si consuma fructe si legume bogate in fibre : mere, pere, fasole verde, brocoli + restul de iti plac.
Iaurtul bifidus consuma-l cu tarate psyllium.
Daca ai tranzit lenes trebuie sa ai zilnic un aport crescut de fibre nu sa astepti sa te constipi.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Fa si o colonoscopie sau cum se numeste exact, sa nu fie ceva mai grav.

| SpiridusulCelCurios a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu induce în eroare. Nu trebuie să faci colonoscopie pentru că nu ai făcut la toaletă de câteva zile.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Adevarat, este extrem de dăunător si nesănătos sa te controlezi, mai ales în zilele noastre cu, cancere la ordinea zilelor. Omule, nu si.a mai făcut treaba de o săptămână, ti se pare normal? O fi normal pentru aia, săracii, din Africa.

| SpiridusulCelCurios a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Înainte de colonoscopie, mai bine ai pune-o să facă niște teste mai simple: precum testele de urină și scaun.
Eu am trecut printr-o colonoscopie cu simptome mult mai urâte decât ale ei, iar în cazul meu era vorba de sângerări oculte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti le recomand, iti dau peste cap organismul. Mai bine bea niste ceai de soc si consuma fructe si legume.

| aimullah123 a răspuns:

Mona, mai intai de toate nu intra in panica.
Daca te-ai constipat o singura data nu inseamna ca ai o problema grava.

Te rog sa raspunzi la urmatoarele intrebari, daca vrei.
1) Ce varsta ai?
2) Ce alte simptome ai pe langa constipatie?
3) Ai pe cineva in familie cu boli digestive grave cum ar fi cancerul?
4) Ai mai avut episoade de constipatie in trecut? Daca da, ai mai avut si alte simptome?
5) Consumi alcool, droguri?
6) Esti fumatoare?
7)In ultimul timp ai incercat sa folosesti laxative sau orice altceva contra constipatiei?
8) Ce alimente obisnuiesti sa consumi si ce alimente ai consumat in ultimul timp?
9) Te stii cu afectiuni psihice cum ar fi anxietate, depresie sau altceva?
10)Esti supraponderala sau obeza? ( nu o lua ca pe o jignire, doar ca obezitatea predispune la boli)
11) Ai observat vreodata sa faci scaun cu sange?

| mitzok a răspuns:

Mananca multa fibra

| SpiridusulCelCurios a răspuns:

Cel mai bun mod de a scăpa de constipație este o dietă bazată pe foarte multe fibre.
Nu îți recomand laxativele.
Poți lua supozitoare Procto-Glyvenol, ajută foarte mult la constipație, chiar mai bine decât Cicatridina.
Mănâncă foarte multe fibre(legume, fructe, semințe de chia, ovăz, etc.) și renunță la pâine.
Bea foarte multă apă, chiar 2, 5 sau 3 litri de apă pe zi.
Crede-mă, te va ajuta mult...

| aimullah123 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Aloo, supozitoarele alea de care zici tu sunt pentru hemoroizi happy
Maine poimainte pui oamenii sa se dea la ochi cu Proctinum crema ca e buna la conjunctivita