| d3utzsa a întrebat:

Bunaa.mi-a iesit acum 5zile un furunc chiar in capul pieptului si ma cam doare... daca ma ating la el este insuportabila durereasad ce as putea sa ii fac sa imi treaca? am inteles ca daca il storci si iese puroi trece.eu am puroiul chiar in varf dar nu pot deloc sa il storc k ma si doare fff tare si nici nu iese.ce as putea sa ii fac? k nu vreau sa ma duc la spitalsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Unge-te cu nicotinat de metil si da inapoi, e probat

| Xenya a răspuns:

Cunosc pe cineva care le storcea si imi zicea ca doare foarte tare dat trebuie sa suporti...si avea foarte mare grija sa nu se infecteze dupa ce le storcea.Trebuie sa recunosc ca a avut foarte mare curaj dar eu iti recomand sa te duci la medic decat sa faci ceva prostesc si dupa sa se intample alte lucruri!

| bmerry a răspuns:

Apeleaza totusi la un doctor sau la o persoana cu experienta, sa fi sigura ca nu faci vreo prostie! happy

| Quanah a răspuns:

Si eu am avut, dar la subrat, pe motiv ca folosesc aparatul de ras foarte des. Mama, mamaie si tata mi-au spus sa pun felii de ceapa coapte acolo ca sa se coaca mai repede straight face. Nu stiu daca asta m-a ajutat, dar am scapat de ei. Sfatul meu : fii curajoasa. Eu am avut 3-4, printre care unul cat un ou de mare laughing. Daca vrei sa scapi de el, induri durerea! Sanatate.

| Kiragagash2012 a răspuns:

Date cu tinctura de iod cat mai des, ca il arde si se duce in cateva zile, apropo, date cat mai des.