| Adina1821 a întrebat:

Bunaaa am o problema de vreo cateva sptamani ma dor sfarcurile si am mancarimi in zona sanilor ce credeti ca ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu stiu, pot fi multe cauze, dar una dintre ele este urmatoarea:
iritatie din cauza hainelor, din cauza ca nu porti sutien atat de des pe cat ar trebui sau daca porti sutien, nu e ok si are ceva care irita. Poate dormi noaptea pe piept si atunci una dintre urmari e si treaba asta de care zici tu.
Ideea e ca, daca nu porti sutien, sanii se freaca de haine si se irita, apare mancarime si disconfort si trece mult mai greu decat a aparut, chiar daca incepi sa porti sutien mai des. Adica nu se intampla asa, peste noapte, sa iti treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil să-ți crească, ori cel mai probabil ai o eczemă, consultă un medic dacă nu încetează în maxim o săptămână. Evită săpunurile care usucă pielea, hidratează pielea și folosește doar sutiene și bustiere din bumbac.

| Heavenonearth a răspuns:

Mergi la un medic să se uite dacă ai eczeme ori iritație de la un anumit material purtat,probabil sutien ori cremă/sampon/gel de dus/sapun care provoacă iritație.
Din moment ce nu ai specificat și vârsta, posibil să se dezvolte sânii.
Încearcă să dormi fără sutien, nimic pe tine...iar ziua un material din bumbac, tricou ori cămașă, fără sutien.

| Adina1821 explică (pentru Heavenonearth):

Am 19 ani deci sanii cred ca nu mai cresc si sutien nu prea port sau bustiere... si port doar bluze si tricouridin bumbac rare ori din alt material

| Heavenonearth a răspuns (pentru Adina1821):

Sânii mai cresc și se dezvoltă până la 20-22 de ani.iar dacă ai modificări fizice lunare, atunci e problemă (dacă e de la ciclu premenstrual, e normal să ai dureri de sâni).
Dormi goală pentru moment până rezolvi la un medic pentru cauza ta.

| Amnaaa a răspuns:

În urmă cu ceva timp am pățit și eu exact la fel. M-am interesat și posibil să fie pe bază hormonală. Eu nu am mai purtat sutien o perioadă, și am încercat să nu mă mai scarpin!

| Adina1821 explică (pentru Amnaaa):

Crede ti ca ar putea fi si din cauza unei sarcinii? Luna trecuta nu am avut menstra tocmai normal cantitativ, si am uitat sa specific ca am si niste vene pe sanii fff pronuntate si umflate... imi cer scuze de lucrurile pe care am uitat sa le specific in postare