| anonim_4396 a întrebat:

BunaTPU! Am o problema..Am 14 ani si menstruatia mi-a venit pe la 12 ani.Ieri,cand mi-a venit imi curgea foarte mult, trebuia sa schimb absorbantul tot la jumatate de ora-o ora.Toata noaptea nu am dormit fiindca ma trezeam din ora in ora plina de sange.Va rog mult ajutati-ma! Azi nu am mers la scoala, dar maine daca va fi la fel sigur ma voi pata.Toata seara am plans.Va rog mult ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
asa iti curge mereu? abundent? foloseste lenjerie adecvata/si tampoane cu absortie mai mare.
http://www.unica.ro/......17250.html
peste tampon poti folosi si vata.
e bine sa vorbesti si cu mami tau
O zi frumoasa sa ai:)

| crisscrisstienne a răspuns (pentru caramela):

Si cum sa fac sa nu ma patez la scoala? nu pot sa merg la toaleta in fiecare pauza.

| crisscrisstienne a răspuns (pentru caramela):

Si cum fac sa nu ma patez la scoala? nu pot merge la toaleta in fiecare pauza.

| caramela a răspuns (pentru crisscrisstienne):

Poti purta 2 perechi de boxeri, pantaloni de culoare inchisa si salvezi situatia.

11 răspunsuri:
| Vampiress a răspuns:

Cred ca nu trebuie sa-ti fie rusine si sa incerci sai spui.Totusi e mama ta.Ea ar intelege.Ati merge impreuna la doctor si ati rezolva problema pentru ca nu poti lasa totul asa.
Mult noroc*

| crisscrisstienne a răspuns (pentru Vampiress):

Mi-am propus ca luna asta sa las asa, iar daca luna viitoare e la fel ii voi spune si vom merge la medic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare ( chiar în negru ), te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă când simţi că îţi curge tare, chiar în FIECARE pauză ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

NU ai precizat dacă menstruaţia ta este întotdeauna aşa de abundentă!
În acel caz, poate fi o "problemă" ( o afecţiune )...

În această situaţie, în PRIMUL rând, îţi recomand un control GINECOLOGIC!

În cazul în care se suspectează o hipermenoree/menoragie, atunci sunt necesare investigaţii suplimentare, ecografie, etc. deoarece sunt MULTE cauze posibile.

"Cauzele care pot determina instalarea hipermenoreei sunt:
1. tulburările hormonale;
2. fibromul uterin;
3. lipsa ovulaţiei;
4. dispozitivele intrauterine;
5. complicaţii ale sarcinii;
6. administrarea de medicamente antiinflamatorii şi anticoagulante;
7. afecţiuni ale tiroidei;
8. endometrioza;
9. afecţiuni renale sau hepatice;" - SURSA :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

Vezi mai multe detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.romedic.ro/menoragia-hipermenoree

În funcţie de cauza care generează menoragia ( dacă, într-adevăr, este vorba de aşa ceva ) vei primi şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune.

| MskDesign a răspuns:

Cred ca raspunsul ar trebui sa-l cauti de la mama ta, ea cu siguranta fiind aceea care sa-ti raspunda la astfel de intrebari.Sau iti este rusine sa-i spui?

| crisscrisstienne a răspuns (pentru MskDesign):

Mda.

| crisscrisstienne a răspuns (pentru MskDesign):

Mi-e rusine sa ii zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna fetita!
Ceea ce ai tu este HIPERMENOREE.
La varsta ta dereglarile hormonale sunt frecvente.
Ti-as recomanda consultul unui medic specialist.
http://www.egirl.ro/......denta-4608
Te pup!

| alexuta13pe a răspuns:

Off nasol de tine, si eu am ciclu, stiu km e, lasa-mi idd tau si vb p meshappy despre asta daca vr