| perusita a întrebat:

Ca metoda de contraceptie e bun si spermicidul? din cate am citit protejeaza in jur de 80% dar as vrea sa stiu daca protejeaza mai bine daca baiatu nu ejaculeaza. ( adica e mai eficent cu sau fara ejaculare)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Spermicidul nu este o metoda care sa fie folosita singura. Cel mai bine este sa fie folosit ca o siguranta suplimentara atunci cand este folosit prezervativul sau diafragma. Si in cazul de care zici tu este bun, avand in vedere ca in lichidul clar se poate sa fie spermatozoizi si spermicidul sa-i neutralizeze.
Oricum, nu recomand aceasta metoda de contraceptie decat daca sunteti casatoriti sau macar pe ultima suta de metri inainte de casatorie, ca pot sa apara surprize si nu cred ca vreti sa faceti un avort.