| andreea1baratiu a întrebat:

Parintii mei nu vor sa ma duca la dermatolog din motive penibile, asa ca nu am de ales decat sa imi fac singura programare. Doresc sa merg la un dermatolog inca de cand aveam 13 ani si am inceput sa am ten gras si acneeic, inclusiv probleme cu parul gras, matreata si caderea. Acum am 16 ani si am ramas tot asa. Ce ar trebui sa spun cand o sa sun la o clinia? Ca doresc o programare si cam cat ar costa? Ar trebui sa ii spun ca imi fac programare singura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Suni sau te poți duce direct la recepția clinicii și îi spui că dorești o programare pe numele de..., cat costa și când te-ar putea programa, atât.
Atât timp cât ai banii, nu interesează pe nimeni ce și cum.

| Lupică27 a răspuns:

Nu cred ca te va putea ajuta dermatologul, astea sunt probleme hormonale ori carente de vitamine si minerale.

| Standt a răspuns:

Ce sa-ti faca dermatologul? Nu e problema lui.
Mergi la endocrinolog.
Dar mai ales, schimba drastic alimentatia si igiena.
Fara grasimi, fara dulciuri, fara prajeli... Iti mai spune si medicul ce nu ai voie.
Spalat dimineata si seara cu apa calda si sapun.
Poti lua o trimitere de la medicul de familie.

| Alexalex1000 a răspuns:

Du-te la un dermatolog bun și rezolvă-ți probleme, fă-ți o rutina, un regim alimentar ca altfel se agravează. Suni la dermatolog ii spui așa : Buna ziua doamna doctor, vreau și eu o programare la dumneavoastră și gata

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Suni buna ziua buna ziua as dori o programare pe data de x pe numele de... nu ai nevoie de parinti, eventual daca esti aproape de clinica/spital mergi personal si te lamuresc doamnele de acolo

| crowleydark a răspuns:

Bună! Pentru a putea beneficia de consultație gratuită (în cazul în care nu dorești să plătești câteva sute de lei la o clinică privată) te duci mai întâi la medicul de familie și îi spui ce problemă ai, iar acesta îți va da o trimite la specializarea unde consideră că este nevoie.
Pe urmă suni la orice clinică (privată sau de stat) și întrebi dacă au medici care lucrează cu Casa de Asigurări pentru că ai o trimitere pentru specializarea "x" (recomandată de medicul de familie).
Așa te programezi, fără să plătești. Eu recomand Sanador sau Regina Maria, ca clinici private. Mă duc an de an la analize și sunt mulțumit de serviciile lor.