| Anonima1samba a întrebat:

Bună seara. Am 2 luni de când am avut prima dată atacuri de panică,anxietate. Acum mi-au trecut atacurile de panică dar tot mai am anxietate. Mă gândesc doar că pățesc ceva. Mă doare intr-o parte,gata mor sau ajung la spital, mă doare un pic in stanga la inima, mor. Nu pot scapa de gandurile astea. Dar acum de cateva zile cand aproape sa adorm tresar mereu si ma sperii si ma tem ca mi se opreste inima si tot imi pun mana sa vad daca mai bate. Ce pot face? Eu sunt si in Olanda la munca si nu pot merge acasa. Sunt si stresata cateodata, nu stiu ce sa mai fac, m-am saturat, nu am mai dormit calumea de 2 luni. Aseara m-am culcat la 4 dimineata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este IPOHONDRIE, adica inventezi simptome si boli de ajungi tu singura sa crezi ca esti bolnava pe moarte.
Ti-as recomanda sa mergi la un psiholog sau psihiatru, fiindca totul porneste de la ganduri anormale, depresie, anxietate, la tine ajungand sa-ti induci chiar atacuri de panica cu stresul pe care singura ti-l induci, inutil.

Chiar si in Olanda sunt medici psihiatri, trebuind doar sa-ti faci o programare si sa ajungi la medic.

Daca nu, fa-ti programare in Romania intr-o zi de luni, ca sa poti zbura sambata sau duminica, iar luni dupa consultatie iti faci reteta la farmacie si zbori inapoi in Olanda.

Sanatate multa!

6 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

La cum scrii nici nu e de mirare câte dureri ai.

| Alexalex1000 a răspuns:

Fai rugăciuni seara(tatăl nostru ), evita sa te uiți la știri, la lucruri triste, melodii de jale dă scroll că te afectează pshihic. Ascultă muzică Kiss fm, Zu tv. O alta varianta e un psiholog. PS: fi pozitivă!

| Anonima1samba explică (pentru Alexalex1000):

Încerc de toate dar degeaba! Multumesc mult!

| FurryJR a răspuns:

Din proprie experienta iti spun, am intrat intr-o stare asemanatoare cu a ta, in ianuarie, nu pot dormi, imi fac fel de fel de filme, fredonez in cap{efectul tiktok}, nu mai puteam manca, nu mai puteam iesi din casa, nu mai puteam vorbi pentru ca eram doar eu si gandurile, tensiunea imi crestea si multe alte simptome... am fost la psihiatru si mi-a prescris Xanax si Arketis, nu pot sa zic ca sunt foarte bine dar nu mai am atacuri de panica dupa 2 saptamani de tratament, dupa aceasta introducere poti incerca pana ajungi la un medic extravaleriana care iti calmeaza palpitatiile si magneziu, asta daca te simti obosita, sa comunici cu cei dragi e o mare greseala sa te inchizi in tine, iesi in natura, putin sport si totul o sa revina la normal, e o chestie de timp si experiente ps ca sfat cand vezi ca iti iei filme aiurea gandeste-o la rece si intreaba-te "eu sunt de fapt cea care gandeste asa?" trage aer adanc in piept si da l afara cu calm si repeta acest exercitiu, pune ti muzica sau ceva pe Youtube sa acoperi gandurile, evita cafeaua si zaharul, take care of you all will be fine big grin