| wildlyon a întrebat:

Ca sa iti pui lentile de contact in loc de ochelari de vedere, trebuie sa ai dioptii mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Denisse_8813 a răspuns:

Nu trebuie sa ai dioptrii mari insa trebuie neaparat sa ceri inainte parerea unui medic oftalmolog.winking

| Andrei_6051 a răspuns:

Dar ca sa vezi clar fara ochelari sau lentile nu ai vrea? uitate aici www.renuntalaochelari.com

| Victoria a răspuns:

Nu. Insa e necesar sa stii tot ce tine de ingrijirea lor si de asemenea sa le schimbi lunar. Daca vrei sa-ti comanzi lentile de contact de pe net, intra pe www.drlentila.ro, ai lentile de diferite calitati, plus toate detaliile pe care le vrei.

| Cristinica_5510 a răspuns:

Nu neaparat scumpa. da sint mai bune decit ochelarii, dar cele moi, nici nu le simti, daca ai grija sa le dezinfectezi conform indicatiilor nu faci nici un fel de alergie, vezi mai bine cu ele decit cu ochelarii, cele hard deranjeaza, nu prea esti relaxat dar sint mai utile ca le poti spala si cu apa, cele moi daca sau murdarit putin si nu ai solutia de curatat la tine, nu poti sa le scoti de la ochi pentru curatare, asta in caz ca esti afara si nu acasa...parerea mea.

| dix a răspuns:

Faci in felul urmator: mergi la un oftalmolog, sau magazin care are consultatie si comercializeaza lentile de contact. Faci un consult si incerci o pereche pe loc, daca te sfatuieste medicul. Cumperi lentilele si mergi acasa. Te sfatuiesc sa-ti iei de o zi la inceput, sa te obisnuiesti cu ele, sunt cele mai igienice si le arunci zilnic. Va trebui sa si inveti sa le pui si scoti, de asta zic eu ca zilnice mai intai. (Va fi igienic doar daca te speli pe maini bine inainte de la le pune si scoate). Va trebui sa iei si solutie si lacrimi artificiale si sa te prezinti la oftalmolog daca ai orice neplaceri. In timp poti sa treci la cele de o saptamana sau de o luna, daca ochiul permite asta. Vei vedea ca este simplu su uiti de handicapul de a nu vedea bine, poti sa faci o sumedenie de activitati si sa si vezi ce faci, si inca bine. Vei veda ca o sa ai dioptrii mai mici la lentilele de contact. Succes!

| Georgiana95 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa ai dioptrii mari dar nu ti-as recomanda sa-ti pui lentile de contact deoarece poti face conjunctivita de la elehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ce dioptrii ai, ci daca ochiul tau este sanatos, si ti se da acordul medicului oftamolog sa porti lentile de contact.Sunt anumite conditii pe care trebuie sa le indeplinesti:sa nu ai conjunctivita si alte probleme, dar despre asta mai bine discuti cu Sensei-Bro, Andrei stie mai multe decat mine la acest capitol.

| alicethebest a răspuns:

Nu cred, insa pentru a fi sigura ca lentilele nu iti afecteaza ochii intreaba mai intai medicul oftalmolog