| croissant a întrebat:

Ochelari de vedere sau lentile de contact? Argumentați alegerea va rog

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică ce să porți tu sau (pentru) ce să argumentăm?

| Hoteteu_Nicolae_1985 a răspuns:

Lentilele de contact au evoluat foarte mult in ultimii ani. Pentru ca ochii tai merita maximum de claritate, confort si protectie, si pentru ca exista atat de multe tipuri de lentile astazi, incat ai de unde alege.

Spre deosebire de ochelarii de vedere, care impun o bariera fizica, lentilele de contact ofera un camp vizual complet. Purtatorul vede din nou normal, ca si cum nu ar avea nici o afectiune a vederii. Ghid lentile de contact: www.optilen.ro/ghidul_lentilele-de-contact-pentru-copii.html

Campul vizual complet ofera si un plus de siguranta, dat fiind faptul ca purtatorul poate vedea acum in orice unghi.
Urmatoarele semne indica o vedere insuficient de buna, precum ar trebui: stai prea aproape de televizor, tii cartea prea aproape de ochi, te freci des la ochi deși nu îti este somn; eviti activitătile care presupun abilități de vedere de aproape sau de departe; te plângi de dureri de ochi sau de cap. Pentru oricare din aceste manifestări, consultă un medic oftalmolog.