| Nutella09 a întrebat:

Voi ce ati alege intre ochelari de vedere si lentile de contact?
De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ochelarii clar, nu trebuie sa stai sa imi bag chestii in ochi, nu trebuie sa imi pun mereu picaturi samd

| PeFuga a răspuns:

Ochelari happy
Pentru ca imi stau bine si pentru ca am ales lentile heliomate care imi protejeaza ochii de lumina prea puternica si pentru ca... pentru astigmatismul meu nu se pot face lentile de contact tongue

| SweetMinion a răspuns:

Eu una recomand lentilele de contact.Ce e drept, sunt destul de greu de ingrijit si pastrat(vorbesc din propria experienta, am pierdut 4 pana acum sad ).Eu port lentile de 3 ani jumatate(mai port si ochelari dar ocazional,cand ma grabesc dimineata si nu am timp sa imi pun lentilele,cateodata port ochelarii prin casa toata ziua) si singura problema pe care o am cu ele este pierderea lor. Totusi,ar trebui sa iti intrebi doctorul oftalmolog, sa vezi ce iti spune el/ea si ce iti recomanda.Mie oftalmologul mi-a recomandat lentile, poate tie nu iti va recomanda, sau poate te va pune sa alegi intre lentile de contact si ochelari. Uneori este mai simplu cu lentile, nu iti faci griji ca le zgarii/rupi.Pe de alta este mai simplu cu ochelari, ii intreti mai usor si macar daca ai pierzi ai sanse sa ii gasesti.Este si diferenta de pret intre cele 2 care este destul de mare.Si totusi, revin, oftalmologul trebuie intrebat/a primul/a.

| Gogoasa24 a răspuns:

Vedere lentilele te pot irita

| Tibi45 a răspuns:

Salutare şi noroc.
De regulă, lentilele de contact sunt preferate de persoanele publice din domeniul artei, VIP-uri, persoane din sfera politicului sau cele care relaţionează mai mult cu un public larg din sfere economice, artistice, afaceri, etc. Utilizarea lentilelor de contact nu este lipsită de unele riscuri, care vizează sănătatea biologică a purtătorului lor.(în cazul unei altercaţii agresive poţi fi lovit în ochi şi îţi pierzi vederea; unele persoane pot avea o alergie anatomică la materialele plastice utilizate; în cazul unor şocuri bruşte şi brutale în mijloacele de transport comun, îţi poate sări din ochi o lentilă şi o pierzi; necesită o grijă deosebită în păstrarea, manipularea, aplicarea şi scoaterea de pe cornee a acestora; te poţi alege cu diferite afecţiuni oculare, în situaţia nerespectării unor norme minime de igienă şi asepsie; etc.).
Este adevărat că pentru unele persoane, din punctul lor de vedere cu privire la estetică, portul ochelarilor i-ar putea deranja, dar această opţiune depinde de gustul fiecăruia.
Trebuie deasemeni amintit, că preţul de cost al unor astfel de elemente optice nu este deloc neglijabil şi cam "ustură" la buzunar.
În orice caz trebuie să specific, că în final, aceasta hotărâre trebuie luată doar cu consultul şi recomandarea medicului oftalmolog.(neştiind dacă organismul tău tolerează acest obiect străin aplicat pe cornee, s-ar putea să cheltuieşti bani grei pe o pereche de lentile de contact, ca după aceea să constaţi că organismul tău le respinge!?). Trebuie să fii prudent cu o astfel de opţiune, doarece văzului este unul din cele mai importante simţuri, pe care dacă îl prejudiciezi sau îl pierzi, te-ai nenorocit pe viaţă. Mult noroc şi sănătate.

| Yusuke6 a răspuns:

Cel mai bine e sa porti ochelarii, din propria experienta. Port de 10 ani ochelari si mi se par cea mai buna varianta. Lentilele se sparg foarte repede si trebuie ca in fiecare seara sa le scoti iar dimineata trebuie sa ti le pui, dar cu ochelarii e foarte usor. si sunt mii de modele din care poti alege ce rama ti se potriveste. Si in plus, cu lentilele iti iriti ochii.

| alexandradobre28 a răspuns:

Ochelarii sunt cei mai potriviti, iti vor remedia vederea intr-un mod corect.http://semneletimpului.ro/......ntact.html Da-i click pe link si vei vedea de ce nu sunt bune lentilele;)

| Miruffer a răspuns:

Ochelari, fiindcă sunt mai ușor de întreținut și în plus, dacă alegi rama potrivită, îți pot avantaja mult fața.

| Patriissia a răspuns:

Ochelarii de vedere...cu lentilele nu te prea poti juca..plus sunt greu de ingrijit

| Patriissia a răspuns:

I