| Hukez a întrebat:

Caderea parului: Sunt baiat, am 17 ani si din iunie a inceput brusc sa imi cada parul. Marturisesc ca am folosit gel de par/fixativ de la 13 ani aproape zilnic. Acum singurul aranjament pe care il fac este feon odata la 2 zile.
In momentul in care a inceput sa cada am incetat sa folosesc gel sau fixativ. Am incercat tot felul de metode anti-cadere a parului, nici un rezultat. Ultima incercare a fost cu ulei de ricin dar nu a dat rezultate.
Unii mi'au spus ca sa nu imi fac griji pentru ca la varsta mea e imposibil sa chelesc si ca se regenereaza sau ca e normal sa cada 100 de fire pe zi.Insa mi se pare dubios sa cada atat de mult avand in vedere ca sunt tuns cam la 3-4. Nu stiu ce sa cred si chiar am nevoie de ajutor, nu suport gandul ca voi chelii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackF a răspuns:

Parul poate sa cada din multe motive, nu intodeauna din cauze genetice. cel mai bine e sa consulti un medic dermatolog, iti faci niste analize si alegi tratamentul care ti se potriveste cel mai bine.
Eu momentan urmez un tratament cu minoxidil 5% (Rogaine) si parul nu mai cade decat 2-3 fire pe zi. si conform spuselor doamnei doctor dermatolog, ar trebui sa se regenereze complet in 3-4 luni. Pana atunci, fiindca am parul destul de rar, folosesc Toppik (http://toppik-romania.ro/......ize.html), un produs cosmetic ce face parul sa arate foarte des. In cazul meu e solutia ideala, nimeni nu stie ca am probleme cu caderea parului, pentru ca nu se observa deloc ca am parul foarte rar.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul dermatolog, este prea devreme pentru alopecie.
Nu mai folosi nimic pentru păr, îl speli cu un șampon vitaminizant și atât.
Pa, pa.

| KirigayaKirito a răspuns:

Poti incerca ulei cu petrol, de la Gerovital, e foarte bun si iti mentine parul sanatos! happy
Daca nici asa nu reusesti sa faci progrese, poti merge la un doctor, iti va explica el tot, si da, e normal sa iti cada 100 de fire pe zi, insa ca sa fii tu sigur, poti incerca sa mergi la un medic! happy In plus nu uita de o alimentatie sanatoasa... si asta te va ajuta mult ^^
pam pam..numa bine'! happy

| Hukez explică (pentru KirigayaKirito):

Ai incercat si a dat rezultate?

| KirigayaKirito a răspuns (pentru Hukez):

Da, am incercat uleiul, ti-am spus este foarte bun! happy Eu inca il folosesc, vitaminizeaza parul!

| BlackF a răspuns (pentru Hukez):

Parul poate sa cada din multe motive, nu intodeauna din cauze genetice. cel mai bine e sa consulti un medic dermatolog, iti faci niste analize si alegi tratamentul care ti se potriveste cel mai bine.
Eu momentan urmez un tratament cu minoxidil 5% (Rogaine) si parul nu mai cade decat 2-3 fire pe zi. si conform spuselor doamnei doctor dermatolog, ar trebui sa se regenereze complet in 3-4 luni. Pana atunci, fiindca am parul destul de rar, folosesc Toppik (http://toppik-romania.ro/......ize.html), un produs cosmetic ce face parul sa arate foarte des. In cazul meu e solutia ideala, nimeni nu stie ca am probleme cu caderea parului, pentru ca nu se observa deloc ca am parul foarte rar.

| DimLight a răspuns:

Sincer 16-17 e varsta de la care se poate incepe sa chelesti..deci nu te lua dupa altii, incearca un tratament recomandat de doctor altfel la 21-22 deja o sa fii chel, acum depinde unele persoane arta chiar bine cu chelie sau tunse zero.

| torsi a răspuns:

Gelul si fixativul contin anumite substante "nocive" pentru par => asta e tongue toti chelim la un moment dat. daca esti un pic mai plinut, poti sa te razi si sa iti lasi barba big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pun pariu ca acum ai chelit de tot laughing

| Aneurysm a răspuns:

>17 ani
>de la 13 ani se dă încontinuu cu gel de păr şi fixativ
...there, I fixed it.

| cristi966 a răspuns:

Ce ai facut pana la urma sunt in aceeasi situatie eu acum

| Lucianps a răspuns:

Nu trebuie sa folosesti fixativ, fixativul ls un momendat aproba cadera parului, Daca vrei sa scapi foloseste pentru parul tau sampon cu petrol, se gaseste in magazinile naturiste, uite aice un site sa vezi cum arata samponul: http://www.magazin-naturist.ro/......-rom--2045

| denisis04 a răspuns:

Am auzit ca daca te dai mult cu gel iti cade parul:-\

| Ioan_Crisan_1996 a răspuns:

Hei, am 19 ani, eu nu foloseam foarte mult gel si fixatin, dar foloseam. rara, tot de la varsta acea de clasa a 7-a, a-8a. dar acum 3 luni m-am dat zilnic cu fixativ, aveam parul scurt, si ma ustura pielea cand dadeam, nu am bagat in seama dar dupa cateva zile intr-o dimineata a inceput sa ma manance capul, la baie ma scarpinam si cand am privit in chiuveta era plina de par, si asa o saptamana in continu, cand ma trezeam dimineata pe perna era par, foarte mult par, in cateva zile mi sa injumatatit parul, era vizibil, m-am speriat, am crezut ca chelesc, am cautat pe net, si am vazut postarea ta, si m-am gandit ca e din cauza fixattivului, dar nu-i doar asta la mine is si nopti ne dormite, mult stres, dupa o despartire, si toate aduna m-au terminat si uite asa am ajuns sa am locuri goale in cap, si de unde imi cadeaq parul ramanea gropite rosi,, mama mi-a zis ce sa fac, doua zile m-am spalat cu apa de pe urzici fierte, si urmatoarele 2 zile m-am spalat cu apa cu sare, la o jumate de litru puneam cam un pumn de sare grunjoasa, intr-un lighian luam cu mana si tot puneam, ma pisca capul, dupa spalarea asta lasam asa, nu clateam, dupa uscare aveam capu alb de sare dar nu ma deranja, dupa cateva zile nu mia mai picat doar cateva firicele, a trecut de atunci 1 luna si nu-mi mai cade parul, in 4 zile am rezolvat, poate asta o sa te ajute si pe tine, incearca daca nu te-ai vindecat inca,. ce sa zic, spor, si ai grija de tine pe viitor. big grin