| Oanny a întrebat:

Calciu, vitamine magneziu ceva, pentru cateaua mea husky siberian de un an, pentru apetit si crestere stiti? Cu(virgula) caldurile astea care au fost nu a mancat mai nimic si a slabit tare. FUnda![totusi nu vreau sa-i faca rau pastilele]. Si daca stiti vreun tratament ceva impotriva caderii parului cainelui stiti? Cam cat ar fi pretul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marutza a răspuns:

Buna! E normal sa slabeasca atunci cand este foarte cald! Toate animalele slabesc. Eu am un caine si 2 motani si au slabit toti 3 si este ceva normal. Asa se intampla pentru ca nu le mai arde de mancat, nu trebuie sa ii dai nici calciu, nici vitamie pentru ca o sa se ingrase la loc inainte de iarna "ca sa ii tina de cald" laughing. Si in legatura cu picarea parului- la fel. Acum isi schimba blana cu cea de iarna, mai aspra. Trebuie sa o perii mereu. Si oamenilor le cade parul constant, pentru ca se regenereaza. Poti, insa sa te duci la veterinar sa ii iei o hrana pentru stralucirea blanii. Veterinarul o sa te sfatuiasca cel mai bine!winking Sanatate catelusei! big grin

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Saraca catelusa, caldurile astea sunt un chin pentru majoritatea cainilor, ce sa mai vorbim de o rasa nordica. Este bine sa aiba umbrar si apa din belsug, de mancare este cum au zis si altii, nu ii arde ei de mancat acum. happy

| foxi a răspuns:

Iti recomann consult medical! Slabirea poate fi din cauza unei boli!

| Oanny explică:

Nu este bolnava! A slabit deoarece nu a mai mancat, iar cauza caderii parului este naparlirea!

| riana36blue a răspuns:

Trebuie sa mergi cu ea la un medic veterinar, ceva nu e in regula si e pacat de o asa frumusete de caine!

| Tudorache_Doinita_1978 a răspuns:

Din cauza caldurii cainii hasky sunt foarte sensibili nu mananca si nu mai sunt la fel de vioi. nu te speria perioada este de 2- 3 sapt isi va reveni si se va ingrasa la loc. am si eu catea hasky si are 2 ani. si in perioada in care va intra in calduri sau la naparlire va manca mai putin sau chiar deloc. isi revin imediat.