| anonim_4396 a întrebat:

Caldura din Romania pe mine ma dispera. Ieri, ora 11:00, Brasov, cer senin, trebuie sa plec in oras. Ies in fata portii si ma loveste un val de caldura, parca de Sahara. "Ce naiba este asa de cald? " si ma uit pe telefon. Cate grade sunt la ora actuala? 28 de grade! Cred ca e dereglat. Se simtea a 35. Zic "un fleac! " Imi pun ochelarii de soare si plec in treaba mea prin arsita orasului. Sapca nu am, apa nu am ca deh, o ora cat stateam in oras nu crapam fara. Cel putin asta am crezut eu inainte sa ies din casa. Dupa vreo 10 minute de mers prin soare ma ia cu rau, dar rau. Ameteli, greata, stari de voma si ma lua cu lesin. "Ce dracu e cu mine?!", zic eu. Am doar 25 de ani, nu am fost descoperit cu probleme cardiace si acum vreo 2 ani am facut fata unor temperaturi de 45 de grade in Arizona, Statele Unite. Ma opresc la un butic din cartier si imi iau o apa minerala rece. Numai acolo ce am stat la umbra, ca pe strada numai soare. Beau din apa rece si hmm. Parca imi revenisem un pic si plec mai departe prin arsita orasului. Dar nu trec alte 10 minute si din nou ma ia si mai rau. Si nici apa nu ma ajuta. Ma asez pe marginea drumului, pe bordura, si de acolo m-a si luat SMURD-ul. A trebuit sa sun la 112. Sincer va spun, am crezut ca voi da coltul pe acea bordura. Nu mai aveam putere si vedeam numai negru. Am avut noroc cu o rasnita de telefon mai vechi si cu un format de taste setat de mine pentru urgente ca sa pot suna la 112. Nu credeam ca voi ajunge sa utilizez vreodata acel format de taste.

La urgente am petrecut 5 ore. Mi-au facut toate analizele si la toate mi-au iesit ok. Si mi-au injectat intarvenos 500 ml de glucoza al carui flacon abia se golea. De la urgente mi-a spus ca cel mai probabil caldura m-a adus in aceasta situatie si ca pe viitor sa evit statul la soare.

Concluzia : NU TE BAZA CA ESTI TANAR, CA ESTI SANATOS, CA NU AI CE SA PATESTI DACA MERGI PRIN SOARE. ASA AM PROCEDAT SI EU, AM STAT IN SOARE SI O ORA CAT TREBUIA SA PETREC IN ORAS S-AU FACUT IN 5 ORE PE UN PAT LA URGENTE.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crux a răspuns:

Ştiu ce spui...şi. tu stai în Braşov! Unde curenții de aer, chiar şi calzi, circulă mai bine. Imaginează-ți ce e în Bucureşti... oribil! laughing
Protejează-te mai bine atunci când ieşi...din păcate unii ca tine şi ca mine rezistă foarte prost la căldură.şi se mai combină cu oboseală, poate nu te-ai hrănit suficient şi aia e.
Ai grijă!

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Concluzia - nu o fa pe viteazul! Temperaturile indicate de aplicatii sint de la statiile meteo, care statii meteo de obicei sint prin padure/la umbra pe undeva. Daca iti indica 30 pentru oras, poti fi sigur ca intre betoane ai vreo 36 pe putin. Mie nu mi s-a facut rau fiindca nu sint erou. Ies cu sapca daca e de iesit pe la prinz, cu apa dupa mine, si merg cit mai posibil pe la umbra.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Cu apa rece ai facut o prostie de proportii epice. Puteai sa faci draq soc termic si sa crapi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi tu crezi că degeaba se zice vara intr e orele 12-18 sa stai in casă? Medicii avertizeaza mereu, deoarece oamenilor le vine rău de la căldură, dar daca nimeni nu ascultă ce vrei.

| xDragosel007 a răspuns:

Mai, pai trebuie sa bei foarte multa apa si sa ai multe vitamne + sa fii tanar(sub 35 de ani) si oricat de tanar si puternic ai fi, nu stai 5 ore in soare! Maxim stai 1-2 ore!

| anonim_4396 explică (pentru xDragosel007):

Eu am stat cam 20 de minute in soare. 5 ore le-am petrecut la spital. Oricum am citit pe net ca posibil sa fie din lipsa de calciu sau vitamine. Nu mai plec niciodata pe asa caldura. Si fara sapca si apa.

| MyNameIsJohnny a răspuns:

Mda. si mie mi s-a facut rau acum 2 zile. nu mai suport caldura.