| Tsukuyomi6 a întrebat:

Pepsi afecteaza dinti? beau de 8 ani 2.5l pe zi si am dinti facuti "praf", trebuie scoase toate maselele, implanturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Da, normal că îi afectează. Nu înțeleg de ce ai continuat să consumi această băutură timp de 8 ani. Nu cred că problemele cu dinții au apărut recent, ci în timp.
Pe lângă această băutură care pătează și distruge smalțul dinților, alte cauze sunt: fumatul, alimentația nesănătoasă, neglijența igienii dinților, cariile netratate, scrâșnitul dinților etc.

S-a făcut un experiment în care un stomatolog a introdus o măsea proaspăt scoasă într-un pahar de Cola și a lăsat timp de o zi să vadă ce se întâmplă. Rezultatul îl poți vedea aici:
https://www.youtube.com/watch?v=xG8Dv-j-v44

Mai ai dubii legate de ce s-a întâmplat cu dinții tăi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dintii sunt prima ta problema, urmeaza ficatul, stomacul, rinichii

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu parere de rau te anunt ca aceste bauturi pot provoca mai mult de ati strica dintii, iti pot cauza moartea. In urma cu cateva luni a murit sotul verisoarei mele de o boala de ficat dupa ce si el a consumat cate 2 flacoane a 2litri de Coca Cola. Trist dar adevarat.este real ceea ce am relatat.

| Doub a răspuns:

Normal ca da.straight face

| AirănMeidăn a răspuns:

Normal, normal
Iti corodeaza smaltul, mai ales daca bei in cantitate asa mare. Si asta ar fi cea mai mica problema.

| PrimulPas a răspuns:

Pepsi are zahar si zaharul iti strica dintii. Orice lucru baut/mancat in exces dauneaza deci trebuie sa o iei mai usor, nu sa nu mai bei deloc.