| MadalinT00 a întrebat:

De ceva timp nu am pofta de mancare.Mananc foarte putin.Am senzatia ca imi tremura mainile in stare de repaus si simt o presiune pe cap.Fac volei si alerg in timpul liber.Multumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu ai pofta de mincare facind sport, e grav. Pentru ca de pe urma miscarii, organismul are nevoie de energie, si cauta sa si-o asigure, si asa apare foamea.
Tremurul de la miini, si presiunea de la cap poate fi de la lipsa de calciu, care apare cand nu te hranesti cum trebuie, organismul negasind mineralele de care are nevoie. Ar fi bine, daca nu poti minca, sa mai reduci din efortul fizic, daca nu cumva sa renunti la el pentru o perioada, pana descoperi care e problema.
Ar fi bine sa te vada un medic, el poate sa spuna cel mai bine ce e, nu e ceva de care sa nu ti seama.

| Donsavas a răspuns:

E posibil sa fi racit. Daca da, sa stii ca aceasta e felul organismului care iti spune ca in ultima perioada ar trebui sa mananci mai putin. sa renunti la o masa din cele 3 principale si sa micsorezi cantitatile. Nu trebuie sa mori de foame. Doar sa usurezi organismul. sa ii dai sistemului imun prioritate,fara sa-l mai pui la treaba, Cauta sa consumi mai multe vitamine,in special C pentru a stimula protectia organismului. Linisteste-te,daca esti nelinistit. Ingrijorezi organismul aiurea laughing)
Iesi pe-afara si cauta sa respri adanc,pana in stomac, sa umpli plamanii fara sa ii fortezi, desigur, dar sa iti oxigenezi fiecare celula din corp. toate sunt importante si cat se poate de vii. au nevoie de ajutorul tau. respira profund si corect. In caz de nu merge, nu te ingrijora. Mergi la medic sa te consulte. totul are o rezolvare.

| dyckă a răspuns:

Contacteaza medicul s-au farmacistul.