| radumilea77 a întrebat:

Cam cate ore de sport trebuie sa fac pe zi pentru ca sa imi mentin
sanatatea? Nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NuMaContrazice a răspuns:

Cel putin 30 de minute, cum se spune si in reclame la TV, poti sa faci niste alergari, flotari (daca esti baiat) sau cel mai bine e sa mergi la sala de 2-3 ori pe saptamana si sa tragi de fiare vreo ora, eu de cand fac asa nu am mai racit si nu am avut nici un fel de probleme de sanatate.
Nu te forta nici prea mult, sti cum se zice, "ce-i prea mult strica", corpul tau are nevoie si de odihana, iar in cazul in care faci sala muschii tai au nevoie de o alimentatie potrivita si de timp ca sa se regenereze.Nu fa sala daca ai mai putin de 16 ani, iar in cazul in care o sa faci ai grija ce fel de antrenamente facio, vb cu un specialist pentru ca tu esti inca in crestere si anumite antrenamente iti pot dauna in perioada asta.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pentru mentinerea sanatatii este bun si mersul pe jos, jogging, orice activitate care nu presupune statul intins pe o canapea, sau in fotoliu, cu ochii holbati pe un ecran, asa cum fac eu de obicei cand ajung acasa. laughing
Si ca durata, depinde de intensitatea activitatii, pentru ceva mai intens ajunge 1/2 ore cum au zis ceilalti, pentru mers in ritm alert sau jogging ar trebui sa faci 1 ora, pentru mers lejer ar trebui 2 ore. Si chiar si atunci cand alegi o activitate mai lejera, este bine ca din cand in cand sa variezi ritmul, sa intercalezi cate o repriza de activitate mai intensa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Cel puţin 30 de minute în fiecare zi, cum spune şi la televiyor.
Te pup!

| miki2 a răspuns:

Cat mai multa miscare:bicicleta, alergat, sala.E o prostie faza cu sala sub 16 ani! Eu am facut caiac canoe si asta mi-a dat inaltime! Asta a implicat:sala, alergare, iesiri pe apa

| Zenithf a răspuns (pentru miki2):

Cand zici de fitness nu este o prostie, dar cu culturismul cam ai dreptate.

| Elena_Tiba_1996 a răspuns:

SLĂBESTE SĂNĂTOS! Promitem să te ajutăm să arăți și să te simți bine, atat prin informații privind alimentația sănătoasă, cât și prin prin produse naturale, sănătoase și dietetice! 0753 599 035, www.aromazen.ro (IASI)