| anonim_4396 a întrebat:

Cam cate tigari fumate zilnic duc la cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu numarul conteaza. Chiar si o tigara pe saptamana, la un individ care are o predispozitie poate da cancer.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

O tigara =un sfert de ora de viata! "Pierzi in viata ani, si la moarte mai cersesti o clipa?!" Mihai Eminescu Fumatul ajuta alte afectiuni sa apara si sa evolueze rapid, in multipla asociatie cu multe altele! Risti cancer pulmonar, bucal, etc... DECI...

| nicky a răspuns:

Acum, in xzilele astea cancer fac si cei care nu au fumat in viata lor, care nu au consumat alcool niciodata, cancer se face de la orice, asa ca cand e sa o patim, o patim oricum.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Oricate... Depinde de organismul fiecaruia... E posibil ca unii oameni in ciuda faptului ca fumeaza foarte mult sa nu ajunga la cancer, iar altii in ciuda faptului ca fumeaza ocazional sa sufere de aceasta boala. Si in afara de tigari sunt multi alti factori care duc la cancer... Sunt multe chestii cancerigene... de la. sucuri, mancaruri, raze uv... etc...

| pisi dy a răspuns:

Una...acum...una peste-o ora...si tot asa! Nu m-am gandit, dar in literatura medicala eu n-am gasit pana acum asa ceva.Stiu doar ca riscul de a face cancer bronhopulmonar estew de 60-70 ori mai mare la un fumator de 40 tigarete /zi tipm de douazeci de ani... dar tot la fel sunt expusi si fumatorii pasivi. Dar cancer fac si nefumatorii! Deci mai bine te lasi de fumat. Daca vrei, poti ( eu m-am lasat de 7 ani). Si daca iti spune cineva ca faci cancer la 10 tigari, ce faci fumezi 9 si gata esti protejat? Asta e greseala tuturor, se gandesc "mie n-o sa mi se intample"...si daca se intampla? Oricum, semnele si simptomele apar cand e prea tarziu...

| gabimaris a răspuns:

Doamne fereste! De ce tin neaparat unii sa fumeze? Chiar si o tigara pe zi sau 40 pe zi tot acolo ma duc cu gandul: ca acel om chiar nu se iubeste pe sine, ce sa mai zic de iubirea pentru altii!

| Supplexa a răspuns:

1-2 pachete laughing