| myhay144 a întrebat:

Cam ce sporturi se pot practica daca ai hernie de disc? in afara de inot? are cineva hernie si practica vreun sport anume? dau funta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabriela a răspuns:

Daca nu a ajuns la satiul sa necesite operatie...atunci se ezolva prin recuperare, la o clinica de recuperare. N u stiu de unde esti, dar Clinica din Cluj e excelent! Acolo specialistii stiu ce au de facut, eventual si infiltratii + gimnstica de recuperare.Incearca!

9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Fa taichi sau qigong. este posibul sa iti revii!

| gabriela a răspuns:

Sah! e un sport placut. Am hernie.

| gabriela a răspuns:

Fa interventia chirurgicala si-ti reiei viata de la normal!

| gabriela a răspuns:

Tir (tragere cu pistolul), Tragere la tinta cu arcul! laughing

| myhay144 explică:

Scuze dar ma faceti sa rad cu sah-ul vostrulaughing mie imi trebuie ceva sa implice efort fizic am facut sala 3 ani jumate, sala era viata mea dar acum nu mai pot sa fac sad a cazut ceru pe mine dar de, norocu soarta!

| myhay144 explică:

Hmm nu am asa grav incat sa fac operatia... dar si daca fac operatia tot trebuie sa duc un program strict, dar dupa cum am zis nu e de operat.mai astept pareri

| myhay144 explică:

Sunt din pitesti, o sa ma duc sa fac gimnastica sa vad ce rezultat o sa dea... o sa ma duc si la bazinul olimpic poate are acolo ceva mai bun de recuperare in apa plus putin inot o sa vad, dar mai vreau sa stiu si alte metode.si ce sporturi mai merg facute

| luckyluke a răspuns:

Daca ai hernie de disc nu prea poti practica sporturi, pentru ca sportul presupune o doza de efort fizic. Chiar si alergatul are un anumit impact asupra coloanei.Parerea mea este ca singurul sport care nu presupune efort fizic este sportul minţii, adica şahul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
Eu m-am operat de hernie de disc.
La tine problema mai mult a sigur a aparut de la sala. Ai depus prea mult efort pentru coloanal.
Ca si sporturi, poti face orice sport care nu implica presiune sau soc in coloana. Poti merge si la sala sa faci anumite exercitii si chiar e indicat. Exercitii pentru intarirea muschilor spatelui.
Nu ai voie sa alergi (se produc socuri in coloana), nu ai voie sa ridigi greutati, nu ai voie sa te apleci decat indoind genunchii si multe alte chesti care le gasesti pe net daca cauti.