| Girly97 a întrebat:

Cam din ce motiv medicii stomatologi nu folosesc anestezie locala cand pun o plomba? Cel putin de cele doua ori cand am fost pentru doua carii intotdeuna mi-au pus plomba fara anestezie locala, desi stiu ca de obicei medicii stomatologi folosesc anestezie locala. Au folosit in prima sedinta de tratament anestezie locala dar nu pentru o plomba ci pentru un tratament de canal. Dupa care, a doua sedinta de tratament pentru plombare nu folosesc niciun tip de anestezie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ar folosi daca nu mai umblă la nerv?

| carevaescu a răspuns (pentru darrio2007):

Pentru că presupune frezarea dintelui, iar acest proces este dureros

| darrio2007 a răspuns (pentru carevaescu):

Mai dureros decat anihilarea nervului, pentru care se face anestezia, nu este.

| carevaescu a răspuns (pentru darrio2007):

Ai dreptate. Totuși chiar și pentru o plombă se face de obicei anestezie, pentru că atâta timp cât dintele înca are nerv, frezarea lui este foarte dureros.

Nu sunt sigur că în cazul dânsei se referea la același dinte când vorbea despre tratamentul de canal și despre cel de plombare.

Am presupus că faptul că întreabă indică că procesul de plombare a fost dureros.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La mine intotdeauna au folosit anestezie... sau daca nu era cazul imi spunea sa il anunt daca apar dureri

| dullcat a răspuns:

Era mai intelept daca intrebai asta acolo la cabinet, pe loc.Deci in aceeasi sesiune ti-a curatat si ti-a pus plomba fara anestezie sau? Pe mine ma apuca groaza la gandul de a trece prin anumite proceduri fara anestezie.Mereu mi s-a facut, e drept ca eu am si sensibilitate.Cu siguranta este o justificare, deci intreaba tot un medic stomatolog pentru a afla un raspuns pertinent.

| relian a răspuns:

La plombarea unui dinte nu se face anenstezie, nu este nevoie, asta e regula. Acea carie cand ajunge la nerv, sau aproape, la revedere, nu se mai pune plomba, trebuie sa scoti nervul, sa acoperi canalu, dupa plomba.

In rest orice plomba se pune fara anestezie.Cel putin eu nu am vazut, auzit sa faca anestezie locala sa iti puna o plomba.Si nu vorbesc de Ro, spun aici unde locuiesc si platesc pentru asa ceva.

Este si recomandat sa se faca fara, atunci poti sa simti daca te doare daca nu doare, este semn ca e totul in regula, sau daca doare rau ca e aproape de nerv caria.

La tratament de canal normal ca face anestezie, altfel lesini acolo laughing canalul ala ce spui are nerv pe el, iti omoara nervu, nu stiu sa poata suporta careva fara anestezie asa ceva, ori dentist sa faca fara, nu ai putea sa stai tu pe scaun.

Spui, dupa canal la plombare nu tia mai facut laughing de ce sa iti mai faca? Nu mai ai nerv, nu mai simti absolut nimic, asa ca anestezia la un dinte mort nu are rost.

Dar de ce nu intrebi chestiile astea pe dentist, tot ai fost acolo de cateva ori, nu e nimic rau sa il intrebi, comunicare trebuie sa exiete, e dreptul tau sa intrebi si ala sa iti raspunda.

| relian a răspuns:

Cind iti tai unghiile la picioare, la maini, acasa, sau la un salon ceva, ti se face anestezie? laughing Ar cam trebui sa ceri si acolo anestezie, cine stie cit de rau ar putea durea laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Mie mi-au pus mereu anestezie.Au încercat la un moment dat pentru ceva minor fară anestezie dar la un moment dat a început să mă doară, rar când s-a întâmplat să nu îmi pună anestezie.
Dacă te doare sau te jenează, cere să îți pună.Nu ar trebui să refuze. Dacă face asta, schimbă stomatologul.

| gabicoo a răspuns:

Cât plătești - atât primești. Reduc prețurile - fac economie! Tipic românesc.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil vor sa te vadă cum mori de durere?

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns:

In viata reala ai intrebat medicul?

| carevaescu a răspuns:

Mă pot gândi la două posibilități.
Prima ar fi dacă ai o situație medicală sau iei vreun medicament din cauza cărora nu este indicat folosirea anesteziei.

A doua ar fi trebuit să economisească bani.

În orice caz, multă sănătate

| haileewatson a răspuns:

Nu ti-a facut pentru ca nu era nevoie, dar daca ceri tu asta iti face. trebuie sa vorbesti cu ei.

Nu e intodeauna nevoie de anestezie locala la plomba. Mie nu cred ca mi s-a facut vreodata cand am pus plomba.
Doar atunci cand erau lucrari mai complicate.

| Ilovedinero a răspuns:

Pai depinde la ce iti umbla. Daca are de iti plombat doar un colt nu are treaba insa, daca are de umblat cu nervi si etc sigur te anesteziaza.Dentistul meu stie ca eu am o sensibilitate in partea dentara destul de mare si mereu ma amorteste de mananc cu paiul