| Dx99 a întrebat:

Bună,
Acum vreo 3 săptămâni mi-a pus stomatologul o plombă provizorie, după tratamentul unei carii profunde.
M-a durut puțin după plombare și apoi treptat, durerea a dispărut.
Curios sau nu, acum câteva zile a apărut iarăși durerea.
Este normal sa mă mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fiind procvizorie, urmează să mai trateze măseaua deci nu te impacienta

| Dx99 explică (pentru sierra1):

Da, urmează, mă doare doar la alimente mai tari. Mă gândeam ca cel puțin câteva zile sa nu o mai stresez prea tare, înseamnă că o fi o reacție a nervului.
Mersi happy

| sierra1 a răspuns (pentru Dx99):

Bafta

| wolfves a răspuns:

Daca e provizorie, ma gandesc ca te mai duci dupa sa o faca mai bine, deci nu trebuie sa te ingrijorezi momentan.
Pe mine ma mai durea putin cand mestecam pe maseaua cu plomba (am facut si radiografie, mi-a atins nervul putin - oricum am stat si eu multe luni pana sa ma duc si toata chestia aia din cauza unei bomboane mai tari mancate de Craciun).
La inceput ma mai durea si cand mancam sau beam chestii reci/calde. Dar acum nu mai simt nimic.

| esa212015 a răspuns:

Depinde cât de sensibil/ă ești. Și eu am avut așa. Mai ales dacă ai avut puroi la carie. Dacă nu îți trece în maxim 4 zile durerea, du-te la medicul stomatolog, sau cel puțin, sună-l și întreabă-l.

| Dx99 explică:

Înțeleg, așa mă gândeam și eu. Văd că durerea a apărut când mestec iar, asa fusese și inițial, fara durere la cald/rece, doar la mestecat.
Acum că mi-ați răspuns cu asta, mă simt mai bine happy