| anonim_4396 a întrebat:

Cand ai o operatie anestezia poate afecta ceva in sens negativ? Am vazut cazuri unde unii oameni au ramas paralizati dupa operatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E posibil dar sunt cazuri rare.

| Wr3nch a răspuns:

Au ramas paralizati pentru ca a atins chirurgul ceva. Nu paralizezi de la anestezie.

| Lioana a răspuns:

Da. Poate afecta anestezia. De exemplu daca pacientul are alergie la unul din componentele anestezicului.

| Brizbriz a răspuns:

TU CE CREZI?!?
https://respirainsiguranta.ro/2021/04/22/ce-face-un-medic-anestezist/
exista specializare numita "doctor anestezist" care se ocupa NUMAI cu anestezia, exact d'aia (ca se poate intmpla ceva rau)

| 77antonia77 a răspuns:

Se poate orice. Daca doza de anestezie se greseste exista sanse sa apara si aceasta complicatie. Mici ce e drept comparativ cu o hemoragie sau cu un cheag de sange. Depinde acum si de zona operata.