| MihailDobrea53 a întrebat:

Cand e liniste sau cand ma culc pe urechea stanga aud un tiuit ascutit, din cate am observat, cu cat ii acord mai multa atentie cu atat devine mai puternic, daca nu ma gandesc la el am observat ca nu-l mai aud. Tin sa precizez ca am 13 ani si ca stau mai toata ziua cu castile la urechi si am un program foarte dat peste cap. Stie cineva de la ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Se numește tinitus, o problemă de auz când auzul se folosește excesiv sau volumul este foarte tare. Dacă vei continua astfel, îți vei pierde auzul. Pe la 20 si ceva de ani, deja începi să nu auzi integral ce spune celălalt de lângă tine sau într-o convorbire telefonică, și trebuie să întrebi să mai repete o dată: "scuze, nu te-am auzit, poți să repeți?"

2 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Ai aici mai multe detalii, dacă poți citi în engleză său măcar traduci în google translate.

https://www.mayoclinic.org/......c-20350156

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E tinitus.