| Claudiu709 a întrebat:

Cand imi solicit un muschi al corpului, acesta incepe sa imi tremure dar nu simt nici o durere.
Cand fac flotari, imi tremura bicepsii si tricepsii.
Cand fac genofloexiuni imi tremura muschii de la picioare.
Cand depun orice efort, muschiul in cauza imi tremura
Fac exercitii fizice in fiecare zi, deci nu poate fi lipsa de antrenament.

Am vreo boala? Ce trebuie sa fac ca sa indrept acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai probabil, o avitaminoza( Calciul, Magneziu scazute). Fa niste analize.

| m00n a răspuns (pentru Abh):

Ca si Mg sunt ioni. Avitaminoza e altceva...

| Q69 a răspuns:

tremuratul unui muschi se datoareza unei suprasolicitari
daca tremura de la prima repetare la o flotare sau la o genoflexiune si in cazul in care esti odihnit bine hranit
poti sa mergi la medic si sa ceri o parere
poti avea lipsa de calciu, vitamine sau minerale

| Cosmin86 a răspuns:

"Fac exercitii fizice in fiecare zi", tu nu ai auzit de supra-antrenament?

Muschii au nevoie de 2-3 zile de pauza dupa un antrenament pentru refacere.

| Azµre a răspuns:

Lipsa încălzirii sau poate fi o altă problemă tensiune mică. Poți vedea un medic să îți i-a o tensiune să vezi cum stă treaba.

| m00n a răspuns:

Mananca lactate pentru calciu sau ia din acela efervescent, ia un complex Mg-B6 ca sa maresti cantitatea de ATP stocata in fibra musculara deci implicit sa ai mai multa energie si mananca proteine multe.
E posibil sa ai si oboseala musculara de la antrenamente zilnice, dar cu astea trebuie sa treaca