| Ionute2018 a întrebat:

Când mă ridic din pat sau un scaun, orice altceva de genul mai ametesc uneori(nu ma ridic brusc).Văd în ceața câteva secunde ce credeti ca este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteandBlack45 a răspuns:

Lipsa de calciu sau anemie

2 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Anemie si lipsa de micronutrienti.

| Digitalfeel a răspuns:

Trebuie să mergi urgent la doctor dacă.
• Modificări ale stării de conştienţă sau alertă, cum ar fi leşin su lipsă de răspuns;
• Modificări ale stării mentale sau schimbarea bruscă a comportamentului, cum ar fi confuzia, delirul, letargia, halucinaţiile şi iluziile;
• Somnolenţă;
• Pierderea coordonării musculare;
• Paralizie sau incapacitatea de a mişca o parte a corpului;
• Convulsii;
• Cefalee severă;
• Modificări bruşte ale vederii, piederea vederii sau dureri oculare;
• Vărsături;
• Bănuieşti că ameţelile sunt cauzate de medicamentaţie.
• Febră de peste 39 de grade celsius, dureri de cap, gât rigid.
• Palpitaţii, dificultăţi respiratorii, dureri toracice, amorţirea unui braţ sau a unui picior, tulburări de vedere sau dificultăţi de articulare a limbajului.
Oboseala si slabiciunea sunt doi termeni adesea folositi ca sinonime, dar in realitate ei descriu doua senzatii diferite. Este important ceea ce se intelege prin "ma simt slabit" sau "ma simt obosit", deoarece orienteaza spre depistarea cauzei acestor simptome.
Slabiciunea reprezinta senzatia de scadere a fortei musculare sau fizice si senzatia ca este nevoie de un efort in plus pentru activitatile zilnice care necesita miscarile mainilor, picioarelor sau altor muschi.
Oboseala reprezinta senzatia de extenuare, istovire si lipsa de energie.
Atat slabiciunea cat si oboseala sunt simptome si nu boli. Deoarece acestea pot fi determinate de o varietate de afectiuni, importanta slabiciunii si oboselii poate fi determinata doar atunci cand sunt evaluate alaturi de alte simptome.
Cuprins articol

Generalitati
Slabiciunea
Oboseala
Tratament la domiciliu
Simptome care necesita supravechere in timpul tratamentului la domiciliu
Profilaxie

Slabiciunea
Sus

Slabiciunea generala apare de obicei dupa o activitate intensa, cum ar fi de obicei dupa un efort fizic sustinut (de exemplu, o drumetie pe munte). Senzatia poate fi de slabiciune sau oboseala sau de febra musculara. Acestea dipar dupa cateva zile.
In rare cazuri, slabiciunea musculara generalizata poate fi cauzata de alte afectiuni cum ar fi:
- hipotiroidismul - determina oboseala, slabiciune, letargie, crestere in greutate, depresie, tulburari de memorie, constipatie, uscaciunea pielii, intoleranta la frig, subtierea firului de par si friabilitatea unghiilor
- hipertiroidismul - determina oboseala, slabiciune musculara, scadere in greutate, tahicardie, intoleranta la cald, transpiratii, iritabilitate, anxietate si cresterea in dimensiuni a glandei tiroide
- sindromul Guillain-Barre - o tulburarea neurologica rara, care determina slabiciune la nivelul picioarelor, mainilor si altor grupe musculare, putand determina chiar paralizie
- miastenia gravis - o boala cronica rara, care determina slabiciune si oboseala musculara rapida... 2008 - 2461
Slabiciunea musculara care se agraveaza lent necesita un consult medical specializat.
Slabiciunea musculara brusca cu impotenta functionala a unei anumite regiuni a organismului indica o tulburare cerebrala severa, cum ar fi accidentul vascular cerebral sau atacul ischemic tranzitor sau o afectiune a maduvei spinarii sau a unui anumit nerv.Eu cred ca este o lipsa de calciu sau o anemie...

nu cred ca este ceva grav dar cand ai oportunitatea poti sa intrebi pe cineva de specialitate.
Sper ca te-am ajutat happy