| gomen a întrebat:

Când ma scarpin in ureche mi se înfunda și simt ca se lipește ceva de deget. Nu bag chiar atât de adânc degetul in ureche. Si se aude ca un dop când se desfundă. Am făcut dop de cerumen?
Aa da, de ce fac dopuri de cerumen frecvent? Un ORL-ist mi-a spus ca ceara din ureche arata la fel ca mătreața si mi-a spus ca trebuie sa merg la dermatologie. Eu m-aș duce ca vreau sa scap dar cel mai mult mi-e teamă de analize. De fapt nu sunt sigura daca o sa îmi facă analize.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Conductul/canalul auditiv extern (locul unde se formeaza dopuri de ceara) este acoperit de piele. Daca pielea este foarte uscata, rosie si se descuameaza sub forma de bucati mari inseamna ca ai o dermatita care trebuie identificata si tratata de catre un dermatolog. Ceara este secretata de glandele sebacee( ceruminoase) aflate in partea dinspre exterior a conductului auditiv extern. Ceara impreuna cu bucatile descuamate de epiderma(stratul extern al pielii) formeaza dopurile de ceara care infunda canalul auditiv. Probabil ca, in cazul tau, dopul de ceara se formeaza cu o frecventa mai mare tocmai din cauza acelei dermatite. Acesta poate fi si motivul pentru care ORL-istul te-a trimis la dermatolog!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai dop, trebuie scos la un cabinet orl, nu mai băga tu degetul sau bețe cu vată, ca nu este ok. Ce vârstă ai?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cit de des iti cureti urechile? Sa mor de inteleg pe astia cu dopuri. Eu am fost la orl pe la vreo 34 de ani ca ma suspectam de otita dar pana am apucat sa ma programez deja imi trecuse. In fine, ideea e ca am vazut si eu pe monitor in ureche si era curata-curata. Dopuri de ceara nu am avut vreodata, folosesc betisoare cu vata o data la 2-3 zile.

| vocea a răspuns:

Exista diverse spray uri prin farmacii dar sa stii ca sunt scumpe si nu iti face treaba.

| Ruski a răspuns:

Salutare! Cu siguranta ai facut un dop de cerumen, trebuie sa mergi la un cabinet ORL ca sa ti-l scoata. Nu doare, doar iti introduce o solutie in ureche.