| jan33tt a întrebat:

Hei..am 15 si cand merg la piscina trebuie sa ma protejez de apa ..pt ca mi intra ft usor in ureche si problema e ca nu mi mai iese.incerc oree, si nu mi iese..de cate ori imi intra, de atatea ori fac otita..cum pot rezolva problema..trebuie operatie sau vreun tratament? am fost la orl dar mi a spus ca eu secret mult cerumen(ceara)si de aceea imi intra dar nu mi iese pentru ca e ceara care o impiedica sa iasa. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eduardpuiu93 a răspuns:

Atunci inainte sa intri in bazin, curati interiorul urechilor cu betisoare tocmia pentru a scoate toata ceara. Si atunci cand iti intra apa intr-o ureche, tine capul inclinat si sar intr-un picior pana simti ca a iesit toata apa.

4 răspunsuri:
| eduardpuiu93 a răspuns:

Intra in orice farmacie si cere dopuri pentru urechi pentru inot. Nu sunt scumpe deloc.

| jan33tt explică (pentru eduardpuiu93):

Mi am cumparat..de 3 ani..si port si dopuri si casca pentru inot..doar ca eu nu pot face nimic din ce fac prietenii mei..geb..sa sar..si as vrea si eu.dar e jenant cu casca aia pe cap.

| eduardpuiu93 a răspuns (pentru jan33tt):

Atunci inainte sa intri in bazin, curati interiorul urechilor cu betisoare tocmia pentru a scoate toata ceara. Si atunci cand iti intra apa intr-o ureche, tine capul inclinat si sar intr-un picior pana simti ca a iesit toata apa.

| maadii a răspuns:

Daca vrei sa nu iti mai intre apa in urechi e foarte simplubig grin, te duci la un magazin cu articole de plaja si exista un fel de fes din cauciuc care te protejeaza sa nu iti intre apa in urechi, nu mai stiu cum se numeste dar daca intrebi vanzatoare isi da seama despre ce e vorba, si nu este scump este 3-4 leitongue

| jan33tt explică (pentru maadii):

De 3 ani port...dar e cam jenant sa merg cu ea la puscina..ma refer la o solutie definitiva...