| anonim_4396 a întrebat:

Cand stau in casa si nu am tigari nu am nicio problema in a nu fuma, nici macar nu simt nevoia, atunci de ce cand ies afara cu amici fumatorii nu prea ma pot abtine? Si cum sa ma abtin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

PEntru ca simti mirosul de tutun de la ei sau pur si simplu subconstientul tau iti spune ca ei fumeaza si atunci iti amintesti.

| minrest a răspuns:

Aha, ai pus degetul pe rana. Ori generezi o tendinta de renuntat la fumat in cadrul grupului (evident, e foarte greu), ori schimbi anturajul.

| CuriousStuff a răspuns:

Schimbi anturajul. Cum au zis si cei de mai sus. Probabil e o plictiseala mare de tot daca iesitul cu ei te face doar sa fumezi si nu aveti si voi alte ocupatii.

Multa sanatate.

| octav005 a răspuns:

Pai anturajul.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Te plictisesti rau cu ei daca ajungi sa ii imiti si sa aprinzi din nou tigara. Cauta sa animezi atmosfera, sa aveti o ocupatie care sa va fac sa uitati de tigara.

| Ruski a răspuns:

Salutare! Probabil ai inlocuit distractia cu fumatul, cum fac restul fumatorilor.

| FMC a răspuns:

Inseamna ca esti fumator social. Undeva in mintea ta asociezi fumatul cu acceptarea grupului. Ca sa fii si cool si sanatos, spune-le ca te-ai lasat. Te face sa pari mai matur decat ei.

| anonim_4396 explică (pentru FMC):

Pai am incercat asta si mai mult de o saptamana n am rezistat, nu stiu ce sa mai fac chiar vreau sa ma las.

| CreciunVlad a răspuns:

Asculta mai intii ei tigarile tale si le dai cu ceva ce tie nu-ti place si cand vei pune in gura tigara mai bine nici nu zic.Si daca cineva iti da o tigara spune ca numai ce ai fumat sau spune-le ca imediat ma duc sa-mi cumpar...