| Lucian_Ciugudean_1997 a întrebat:

Cand stiu ca am scapat de rujeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Atunci cand eruptia dispare(in ordinea in care a aparut) in locul ei raman niste pete cafenii, apoi descuamarea care dureaza cam o saptamana.In 9-10 zile boala se vindeca.

| Lucian_Ciugudean_1997 explică (pentru Raniia):

Darin primele 2 zile acum luni si marti mi-au aparut niste pete rosii pe tot corpul(nu aveam mancarimi) si acum nu mai am nimic dar ma mananca picioarele si spatele.Sunt doar in a 4-a zi.Ce sa fac?

| Raniia a răspuns (pentru Lucian_Ciugudean_1997):

Dupa ce dispare eruptia trebuie sa mai stai 4-5 zile izolat si poti folosi un sirop-claritine, o lingurita pe zi, pentru a linistii mancarimea.Luni poti sa mergi la scoala.Sanatate!

4 răspunsuri:
| RaduMD a răspuns:

Ştim că am scăpat de rujeolă atunci când nu mai există simptomele bolii. O consultaţie de control este indicată la sfârşitul bolii, pentru a înlătura ipoteza complicaţiilor, dintre care mai de temut sunt pneumonia şi meningo-encefalita. Din fericire, complicaţiile sunt rare.

| mita12345 a răspuns:

Cam dupa o saptamana dupa ce ti-au aparut