| anonim_4396 a întrebat:

Cand sunt foarte nervos, care este remediul sa ma calmez foarte rapid?
Mi se intampla rar sa ma enervez dar de la un timp am motive sa o fac destul de des. Vreau sa ma ajutati in privinta asta, pentru ca deodata ce sunt nervos nu ma controlez in nimic din ceea ce fac. Ultima data mi-am rupt mana incercand sa sparg portiera masinii. Asa ca va rog sa ma ajutati!

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laibar_Nicu_1998 a răspuns:

Frate te ajut eu si eu eram nervos.

Vezi eu m-am calmat prin ioga sau distranduma incearca sa fi cat mai pacifist sau daca nu poti leagati de mana un elastic mic si cand iti vine nervi tragi tare de elastic si asa te vei calmawinking

| CeViataDeRahat a răspuns (pentru Laibar_Nicu_1998):

Sincer, o sa incerc yoga...
Desi am lasat ceva banuti la psiholog si a dat roade, o sa incerg si cu yoga, numai sa am timp de toate... Bafta si Multam!

7 răspunsuri:
| BubuLina999 a răspuns:

Motololeste o hartie in mana (scrie ceva pe ea, ce simti, mototoleste-o si apoi rupe-o, o sa te calmeze) sau strange o mingiuta in mana, mai poti bine sa asculti muzica, sau scrie ce simti pe ceva si apoi distruge lucrul pe care ai scris. lucrurile de genul asta te vor detensiona. incearca!

| CeViataDeRahat a răspuns (pentru BubuLina999):

Multumesc! doar ca am nevoie de ceva "instant". in 20-30 sec mi-am rupt mana.

| Trynda a răspuns:

Musca-ti limba. Cand faci asta, stimulii tai o sa se concentreze la durerea pe care ti-o provoci singur si asa o sa uiti ca esti nervos.

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Nimeni nu cred ca te poate ajuta in privinta nervilor, fiecare se manifesta in felul lui si fiecare om se descarca si se linisteste tot in felul lui...nu pot sa iti spun dintr-o descriere ce caracter ai si cum sa te calmezi...incearca sa te contemplezi singur si sa iti cauti un remediu pentru a te calma.

| 01rukia01 a răspuns:

O_O...da pumni in perete cat poti tu de tare pana te calmezi, varsa-ti nervii pe pertetilaughing

| marcous a răspuns:

Ia un calmant la nevoie