| amaranth a întrebat:

In ultima vreme simt ca o iau razna.
Ma enervez din orice, exagerat de repede si incep sa plang. Abia ma controlez ca sa nu sparg ceva prin casa.
Am o gandire negativa, mi-am pierdut increderea in mine. Am impresia ca sunt o ratata...
Ceea ce imi facea placere inainte acum a devenit plictisitor.
Imi este somn mereu. as putea dormi 24/24.
Imi este teama sa nu fac vreo prostie.. cateodata mi-as dori sa mor.
Ce se intampla cu mine? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Ia magneziu, e excelent pentru starea ta

| notsurewhoiam a răspuns:

Crede-ma,te inteleg cel mai bine.
Am avut si eu astfel de perioade si inca mai am si m-am refugiat in muzica si filme.Asa a inceput dependenta mea de aceste 2 lucruribig grin
Imi cautam zile la rand filme si muzica trista, deprimanta care ma facea sa plang si sa reflectez la alte lucruri, dar asa am dat peste formatii si solisti de un alt gen de muzica(nici macar nu stiu cum se cheamalaughing ), mai vesela in orice caz.
De atunci castile sunt indispensabile si am inceput sa citesc si carti mai nou.In perioada aia mi-am cam neglijat prietenii,familia, scoala si asta s-a vazut in notele mele si in faptul ca socializam foarte putin, mi-am inchis si facebook-ul(lucru grav la mine).
Mi-am revenit, ies in continuare cu prietenii si mi-am reluat activitatiile doar ca tot ce fac, facascultand muzica si nu trece saptamana fara sa vad 2/3 filme(cartile mai putinblushing ).
Nu stiu daca e o problema cu hormonii pentru ca sunt adolescenta si toate alea, dar eu am descoperit lucruri noi care imi plac si inca am zile in care nu ma pot concentra la nimic si stau doar cu castile in urechi si astept sa treaca timpul si incep sa plang din nu stiu ce motiv dar e ok, tuturor ni se intampla indiferent de varsta crede-mahappy

| OnuOnulică a răspuns:

Tu incerca sa uiti gandurile astea urata! si eu avem ganduri din astea ( bine nu voiam sa ma omor )
Dar oricum stai linistit ca toti patim asta pur si simplu de atata plictiseala ne facem ganduri rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa vezi un psiholog.
Nu mi se pare normal ceea ce se intampla cu tine,dat fiind faptul ca esti tanara.
Traieste-ti viata cat mai placut,merita!
Daca ai avea cancer sau alte probleme, nu crezi c-ar fi mai grav?
Gandeste-te cat de frumoasa e viata asta, nu merita sa fi asa.
E specific adolescentei, multi sunt asa mai depresivi, cu trecerea anilor va disparea si aceasta stare.
Ai grija de tine si incearca sa fi mai optimista!
Te pup!

| ReusxD a răspuns:

Credcă, pe tine te mănâncă hormonii.
rolling on the floor

| xBya a răspuns:

Cel mai probabil esti o (pre)adolescenta care trece printr`o perioada mai nasoala numita 'marea criza de identitate'. O sa-ti revii, stai chill, insa nu se stie cand.
Ce trebuie sa faci tu, este sa gasesti activitatile/locurile/persoanele care te fac sa te simt bine si sa te inconjori cat mai mult cu ele. Asta ca sa treaca mai repede perioada asta tampita.

| FadeToMetallica a răspuns:

Du-te la psiholog fetita~!

| Deyu_Andru_1998 a răspuns:

Păi eu spun să te duci la un psiholog.

| wdRink a răspuns:

Aşa cum spune si xBia, treci printr-o perioada dificilă, n-aş numi-o criză de identitate, pentru că asta ar însemna că eu am avut atâtea crize de identitate că acum ar trebui să fi uitat şi că sunt om.
Treci printr-o perioadă dificilă fie din cauza situaţiei de acasă, fie din cauza situaţiei de la şcoală, fie din cauza relaţiilor cu prietenii. Toată lumea are vremuri de-astea, şi la orice vârstă. Pune-te în pat şi reflectează asupra situaţiei tale. Gândeşte-te la tot şi toate, plângi dacă îţi vine să plângi. Găseşte pe cineva să-i spui durerile tale, cineva care să te înţeleagă şi să fie în stare să-ţi dea un sfat.

Nu te speria, va trece.

| costik1 a răspuns:

1. Activitatile fizice. Multe studii au demonstrat ca exercitiile fizice regulate te pot ajuta sa te simti mult mai bine. Tipul de activitate fizica pe care o il alegi nu are nicio importanta. Alege ceva care sa-ti faca placere si poti incepe incet, poate chiar cu cateva plimbari prin imprejurimi. Incearca sa te antrenezi cu prietenii sau chiar sa te inscrii la diferite cursuri. Sa participi alaturi de cineva cunoscut la un program de antrenament te poate ajuta sa nu renunti.

2. Bucura-te de soare! Poti descoperi ca soarele iti poate imbunatati starea de spirit imediat. Exista persoane care sufera de depresii in perioadele fara prea mult soare, toamna sau iarna. Daca faci parte din aceste persoane intreaba-ti medicul daca terapia prin lumina artificiala te poate ajuta.

3. Nu uita de orele de somn! Depresia si, uneori, tratamentele impotriva acesteia iti pot afecta somnul. Unele persoane care sufera de depresii dorm prea mult, iar altele au insomnii. Lipsa somnului poate afecta foarte mult starea ta de spirit. Asa ca solutia este sa ai un program bine stabilit de somn. Activitatea fizica din timpul zilei te poate ajuta sa ai un somn linistit, dar nu te antrena cu putin timp inainte de ora de culcare. Inainte de a te aseza in pat te poti delecta citind o carte sau ascultand muzica. Evita, insa, sa citesti sau sa privesti la tv in pat.

4. Mananca sanatos. Nu exista diete alimentare care previna sau sa trateze depresia. Dar o alimentatie sanatoasa te poate ajuta sa te simti sanatos(a) si energic(a). Ai grija la calorii, limiteaza cantitatea de grasimi si zahar si consuma cat mai multe legume, cereale si fructe.

5. Distreaza-te! Cand incerci sa scapi de depresie, se poate sa simti ca nu ai dispozitia necesara pentru a iesi in oras cu prietenii. Dar trebuie sa te "fortezi" un pic. Gaseste-ti timp pentru activitatile care, inainte, iti faceau placere. Iesi in oras cu prietenii sau fa-ti timp pentru hobby-uri.

6. Evita alcoolul si drogurile. Acestea pot contribui la stabilirea depresiei sau inrautatirea acesteia.

Poti lua in considerare si medicina alternativa sau terapiile. Trebuie, insa, sa iti consulti medicul inainte de a incerca suplimente sau plante medicinale. Doar pentru ca ceva este natural nu inseamna ca este si sigur. Poti incerca cateva tehnici de relaxare, meditatia, hipnoza, masajul sau acupunctura.

Un link care POATE te va ajuta :
http://www.topsanatate.ro/articol/ce-este-depresia-19676-all-post.html

| costik1 a răspuns:

Http://www.topsanatate.ro/articol/ce-este-depresia-19676-all-post.html
Sa vezi daca ai depresie (mai sus)

http://www.eva.ro/......21145.html

Cum poti scapa de ea.
Sau du-te la un psiholog.

| Făă_Silviu_1998 a răspuns:

Psiholog? nici gand. am avut si eu stare de genul acesta ia magneziu.